Botoks

Botoks, vakitle yüzde oluşan derin ve yeni başlamış mimik kırışıklıklarında kullanılan cerrahi olmayan bir uygulamadır. Derin kırışıklıklara tesiri yeni başlamış yüzeyel kırışıklıklara nazaran çok daha azdır. Ancak tekrarlanan botoks uygulamalarında derin kırışıklıklara olan tesir artar. Botoks, ameliyatsız olması nedeniyle genç görünmek isteyen hem erkek hem de bayanlar tarafından tercih edilir. Botoks tedavisinin tesir müddeti, yaklaşık olarak 4 ila 6 aydır. Botoksun tesir müddeti bireyden bireye farklılık göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botoks, alındaki yatay çizgilere, iki kaş ortasındaki çizgilere, göz etrafındaki çizgilere, ağız etrafı ve boyun çizgilerine ağır olarak uygulanır. Birebir vakitte kaş kaldırmak için de bu yol sıklıkla kullanılmaktadır.

Botoksun uygulanacağı bölge, lokal anestezi kremiyle uyuşturulduktan sonra yaklaşık 20 dakika beklenir. Uygulanacak bölgenin temizlenmesinin akabinde, ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Süreç sonunda şahıslar,  günlük yaşantılarına birebir gün içinde geri dönebilir.

Botoks İçin Uygun Aday Kimlerdir?

18 yaş altı şahıslar, gebeler, emziren bayanlar ve muhakkak kas hastalıklar olanlar dışında çabucak hemen herkese botoks yapılabilir. Uygulama yapıldığı gün sıcak duş, yüze masaj uygulamak, sauna, hamam ve başın aşağıda olmasına neden olacak spor ve hareketlerden kaçınılmalıdır.

Botoks Yine Yapılmalı mıdır?

Botoks süreci yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Uygulamadan 3 gün sonra, botoksun tesiri aynaya bakıldığında fark edilir. Uygulamadan sonra 3. Günde tesiri baslar ancak tam tesirini yaklaşık 10. günde gösterir. Tekrarlayan  botoks uygulamaları botoksun tesir mühletini uzatır.

Başa dön tuşu