BOTOKS

Botox , ‘Clostridium Botulinum ‘’ ismi verilen bir bakteriden elde edilen ,arıtılmış bir protein toksinidir. Botox 1991 yılından bu yana cilt gençleştirme tedavilerinde ameliyat dışı bir formül olarak yeni bir çığır açmıştır. Botox, hudut uçlarında iletimi sağlayan unsurların salınımını engelleyip ,sinirler ile hudutların ulaştığı organlar ortasındaki iletimi durdurarak tesirini gösterir. Bu protein kullanıldığı bölgedeki kasların rahatlamasını sağlayarak muhakkak bir mühlet için cildin gerginleşmesini ve hasebiyle gençleşmesini sağlar. Botox temel olarak mimik çizgilerini yada hareketli çizgileri giderir. Kırışıklarda düzeltici ve önleyici tesir yapar. En tesirli olduğu yerler alın ve göz çevresidir. Ayrıyeten çok terleyen koltuk altı bölgesinde terlemeyi azaltmak ve ortadan kaldırmak hedefi ile kullanılır. Botox ,ter bezlerine uygulandığında , ter bezleri ile hudut uçları ortasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Bedenin en çok terleyen bölgeleri avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir.Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan bireylerin terleyen bölgelerine botox uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.
Botoks gerçek hastaya ve yanlışsız bir formda uygulandığında tesirli kolay ağrısız ve kısa müddette sonuç alınan çok uygun bir tedavi yoludur. Şayet gülümsediğinizde gözlerinizin kenarında derin kırışıklıklar oluşuyor ve gözleriniz küçülüyorsa, sinirlendiğinizde kaşlarınızın ortasında derin kırışıklıklar oluşuyorsa yılda birkez cildinizi dinlendirmek için botoks yaptırmanız uygun olabilir .
Botox uygulamasının öncesinde ve akabinde çok kısa bir mühlet ile bu bölgeye buz uygulanması muhtemel şişlik yahut rahatsızlıkları azaltır. Tedavinin tümü yaklaşık 10-15 dakika sürdüğünden olağan yaşama çabucak dönülebilir. Fakat uygulama sonrası 2-4saat müddet ile yatılmamalı ve uygulama alanı yıkanmamalıdır. Botoksun etrafındaki kaslara dağılmaması için botox uygulanmış bölgenin ovuşturulmaması da gerekir. Sinir- kas sistemine ilişkin hastalığı olan şahıslarda uygulanmamalıdır. Botoksun gebelik ve emzirme periyodunda ziyanlı bir tesirinin olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme devrinde botox uygulamalarının yapılmaması önerilir.

Başa dön tuşu