Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı hastalarının yaklaşık % 3-4’ ünde ameliyat kaçınılmazdır. İki durumdabel fıtığı ameliyatıyapılır. Biri, öbür sistemlerle düzelemeyen fıtıklar, oburu ise acil cerrahigerektiren birtakım durumlardır (ilerleyici kuvvet kaybı, idrar kaçırma vb).

MİKRODİSKEKTOMİ (BEL FITIĞI AMELİYATI)

Mikrodiskektomi , hala uygulanmakta olan en yaygınbel fıtığı ameliyatıyöntemidir. Bu operasyon, genel yahut spinal anestezi altında yapılır. Yaklaşık 3 cmlik cilt kesisinden sonra bu bölgedeki kaslar kesilir ve bir ölçü kemik dokusu çıkartılır. Kemiğin altındaki ligamanlar da alındıktan sonra çıkartılması gereken fıtık dokusuna ulaşılır ve fıtıklaşan disk gereci çıkartılır. Mikrodiskektomi ameliyatının müddeti 40-60 dakika, hastanede kalış mühleti ise bir gündür.

KAPALI BEL FITIĞI AMELİYATI

Tam EndoskopikBel Fıtığı Ameliyatı: Son yıllarda dünyada tanınan olmaya başlayan ve hastaya büyük bir konfor sağlayan bu ameliyat, yalnızca lokal anestezi altında yapılır. Disk uzaklığına yandan endoskop yardımıyla ulaşılır. Yalnızca 0,5 cm. lik cilt kesisinden sonra hiçbir kas kesilmeden, kemik yapıya ve ligamanlara dokunulmadan çıkartılması gereken fıtık dokusuna ulaşılır. Münasebetiyle tam kapalıbel fıtığı ameliyatı, hasta için mikrodiskektomiye nazaran çok daha az travmatik (hasarlı) bir formüldür. Bu formülde; hasta anestezi riski almamakta ve birebir gün taburcu edilebilmekte, olağan anatomik dokulara çabucak hiçbir hasar verilmemesi nedeniyle de, hastanın faal yaşama geri dönme süreci çok daha kısa olmaktadır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu