Barbed Stich Anterior Platoplasti Tedavisi

Horlama ve uyku apnesi birbirine emsal istikametleri olan iki farklı hastalıktır. Bu iki hastalık toplumun çocuklar dahil %20’den fazlasını ilgilendirir.

Horlama daha çok toplumsal bir sorundur. Hastayla birebir odada kalan bireyleri ilgilendirir. Uyku apnesi ise bir hastalıktır münasebetiyle tedavi edilmesi gerekir. Horlaması olan hastaların, ileride uyku apnesi için aday oldukları artık kanıtlanmış durumdadır. Bundan ötürü yalnızca horlaması olan hastalar için de tedavi olmasa da olur stilinde yaklaşım hakikat bir yaklaşım değildir.

Horlama uyurken, yumuşak damağın titreşmesine bağlı ses çıkmasıdır. Uyku apnesi ise en az 10 saniye uyku esnasında teneffüsün, nefes almanın durmasıdır. Uyku apnesi kısa vadede kanda oksijen oranının düşmesine, kalp suratının artmasına ve bunlara bağlı geceleri panik halinde, boğulma hissiyle uyanmaya, sabahları baş ağrısına, kas ve eklem ağrılarına boğazda kuruluk, takıntı ve gıcıklanma hissi oluşmasına, yeteri kadar uyku alamadığımızı hissetmemize ve gün içerisinde uyuklamamıza ve konsantrasyon bozukluğuna neden olur.

Uzun vadede ise uyku apnesi, hipertansiyon, kalp büyümesi, kalp yemezliği ve hatta uykuda ani mevte kadar neden olabilmektedir. Hasılı göz arkası edilecek bir hastalık değildir.

Burun ile ilgi hastalıklar, yumuşak damak ve bademciklerin yapısı, lisan kökünün büyümesi, boyun ve çene yapısı, kilo alma, ileri yaş ve genetik faktörler üzere birçok neden horlama ve uyku apnesine neden olabilir.

Hem horlamanın hem de uyku apnesinin tedavisinde hastaya öncelikli olarak hayat şekli değişiklikleri önerilir. Kilo verme, nizamlı spor yapma, uyku hijyeni dediğimiz yatış konumumuz, yatma saatlerimiz üzere faktörlerin düzeltilmesi, sigara, alkol ve ilaç alışkanlıklarının tekrar gözden geçirilmesi üzere faktörler kıymetlendirilir.

Horlama tedavisinde hayat usulü değişiklikleri kâfi değilse, tıkanıklık yerine nazaran cerrahi tedaviler önerilir. Uyku apnesinde ise hayat üslubu değişiklikleri asıl tedavi değil destekleyici tedavidir. Uyku apnesinde asıl tedavi CPAP denilen burun maskeleridir.

Horlama ve uyku apnesi tedavisinde uygulanan cerrahi metotlardan bir tanesi de “Barbed stich anterior palatoplasti” ameliyatıdır.

Ameliyat sonrası boğazda takılma hissi, burundan sıvı gelmesi üzere yan tesirler yaklaşık 1 ila 3 ay ortasında geçmektedir. 

Ameliyat, ağız içi bölgesi ve boğaz bölgesi anatomisine ve fizyolojisine hakim bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalıdır. 

“Barbed stich anterior palatoplasti” , yumuşak damak bölgesinde sorunu olan, CPAP kullanamayan uyku apnesi hastaları ve horlama hastaları için uygulanabilir.

Başa dön tuşu