Bademci̇k Ve Geni̇z Eti̇ Problemleri̇ – Çocuklarda Geniz Eti Sorunları | kbbhastaliklar.com

Çocukluk döneminde bir çok şehir efsanesi dolaşır geniz eti konusunda işte uzmanından ayrıntılar. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Rauf TAHAMİLER ile Doç.Dr.Mehmet EKEN “Geniz etinin çocukluk çağında alınmasının sakıncalı olduğuyla ilgili düşünce doğru değil, bir şehir efsanesidir.” diyor.

Tedavi edilmeyen geniz eti büyümesi, çocuklarda, horlama, ağız açık uyuma, alt-üst çene oranının bozulması, yüzde asimetri oluşması, büyüme geriliği, işitme kaybı, zor iyileşen sinüzit atakları ve tedaviye dirençli orta kulak iltihaplarına yol açabiliyor.

Geniz eti, bademcikler gibi çocuğun boğazına bakmakla görülmüyor. Geniz eti, üç yaşına kadar vücudumuzun savunma mekanizmasının bir parçası olarak görev yapıyor. Ancak, savunma hücresini salgılama görevini üç yaşından sonra bırakıyor.

Geçirilen enfeksiyonlar ve varolan alerjiler, burun ve boğaz arasına yerleşmiş bir doku olan geniz etinin büyümesine neden oluyor. Arka arkaya geçirilen enfeksiyonlar ve alerji atakları sonrasında geniz bölgesini tamamen kaplıyor.

Geniz etinin yarattığı en büyük sorunlardan biri yüzde asimetri oluşmasıdır. Eğer çocukta sürekli ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi ya da iltihabı varsa, geniz etinin alınması gerekebilir. Çocuklar, geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmaz; çünkü, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular aynı fonksiyonları yeterince yapabilir.

Neler Geniz Eti’ne İşaret Ediyor?

Geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebiliyor. Aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçının oluşması geniz etine işaret edebilir:

Burundan nefes almakta güçlük

Sürekli ağızdan nefes alma

Burun tıkalı gibi genizden konuşma

Nefes alırkan hırıltılı ses çıkması

Uyku sırasında horlama

Uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)

İştahsızlık ve gelişme geriliği

Ameliyat Gerçekten Gerekli mi?

İltihaplı geniz eti, öncelikle antibiyotiklerle ya da alerji ilaçlarıyla tedavi edilmeye çalışılır. Eğer geniz eti iltihaplı değilse çocuğun durumuna göre bir süre beklenebilir. Zira, çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir. Zamanla çocuğun geniz eti kendiliğinden küçülebilir.

Ancak çocukta nefes alma güçlüğü, uyku apnesi, sık tekrarlayan geniz eti iltihabı ve konuşma bozukluğu gibi şikayetler varsa, ve bu sorunlar iltihap dönemi geçtikten sonra da devam ediyorsa, beklenmeden ameliyat yapılabilir. Şikayetler yoğunlaşıp hayati risk oluşursa üç yaşın öncesinde de ameliyat edilebilir.

Geniz Eti Ameliyatı Sırasında Neler Olur?

Yaklaşık 15 dakika süren ve zor olmayan bir operasyondur. İşlem, ağzın içinden girilerek genel anestezi altında yapılır. Geniz eti ameliyatı için, deride bir kesi yapılmasına da gerek yoktur.

Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuklarda ameliyat oldukları günün gecesinde, uykuda, fark edilir bir solunum rahatlaması yaşanabiliyor. Bazı çocuklarda ise, genizde ve burunda biriken salgılar nedeniyle rahatlama bu kadar erken ve belirgin olmayabiliyor; çocuk hırıltılı nefes almaya, horlamaya ve ağızdan solunuma devam edebiliyor. Ameliyat bölgesinin tam iyileşmesi ve ameliyat öncesi şikayetlerin düzelmesi için 1-2 hafta geçmesi gerekiyor. Bazı çocuklar alışkanlık kazandıkları için, ağız solunumuna devam edebiliyor. Aileler bunu fark ettiğinde çocuğun burnundan nefes almasını kendisine hatırlatmalıdır.

Yetişkinler de Bu Sorunu Yaşar Mı?

Geniz eti, ilerleyen yaşlarda da yine hayat kalitesini düşürecek oranda sorun yaratabiliyor. Burun tıkanıklığı şikayetiyle hastaneye başvuran erişkinlerin%20’sinde geniz eti tespit ediliyor.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu