Dirençli Epilepsiler ve Ameliyat

Epilepsi beyindeki hudut hücreleri ortasındaki bozukluk sonrası olağandışı elektriksel yayılımdır. Epilepsi çocuklarda ve erişkinlerde sıklıkla görülmektedir.

Epilepsilerin pek çok değişik tipleri vardır. Epilepsi teşhisinde hangi epilepsi olduğu tanımlanması hayli kıymetlidir. Epilepsi çocuklarda ve erişkinlerde farklı ayrı değerlendirilmelidir.

Epilepsiler çocukluk yaşlarında başlar ileri yaşlarda daha sık görülür. Dirençli epilepsiler uzun yıllardır epilepsilerle ilgilenen hekimleri pek çok araştırma ve çalışma yapmalarına yöneltmiştir.

Epilepsi Nöbetleri Önlenebilir

Öncelikle dirençli epilepsi hastalar için deneyimli epilepsi ve cerrahisi merkezleri kuruldu. Bu takımların birlikte çalışma sonrası hangi tip epilepsilerin  ilaçla tedavi edileceği yahut hangi tip epilepsi nöbetlerinin ameliyat edileceğini tespit edilmektedir. Tecrübeli epilepsi tıbbı grupların çalışmaları sonrası epilepsi nöbeti ilaca yanıtsız olduğuna karar verildikten sonra uygun tarama testleri yapılmaktadır.

Yapılan tıbbi testler sonrası ve klinik muayenelerle birlikte beyin ameliyatına karar verilmektedir.  Ayrıca epilepsi cerrahisinden evvel epilepsiyi taklit eden hastalıklar ( psikojen, vitamin eksikleri, kas hastalıkları v.b.)  ameliyat öncesi periyotta tanımlanmalıdır.

Başa dön tuşu