ALZHEİMER NEDİR ?

ALZHEİMER (Alzaymır) 65 yaşın üzerinde görülen, bunama ile seyreden ve beynin bir çok işlevini kaybettiği bir hastalıktır. Bilhassa hafıza kaybı ön plandadır.Beyin dokusunda ise olağandışı derecede protein depolanması ile karakterizedir.

Ancak sadece hafıza kaybı Alzheimer hastalığı teşhisi için kâfi değildir. Beynin birtakım maharetlerini de kaybetmesi gerekmektedir.

1 Konuşma bozukluğu
2 Manaya bozukluğu
3 Tanıma bozukluğu 
4 Maharet kaybı 
5 Bilişsel işlevlerde kayıp 
6 Karar vermede güçlük 
7 Aritmetik süreçlerde güçlük 
8 Kişilik bozuklukları ile birlikte görülmesi halinde Alzheimer hastalığından bahsedilebilir.

Sadece bunama yani tıbbi ismiyle demans yaşlılarda bir çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bilhassa çok eski anılarını dünmüş üzere hatırlayan lakin, bir kaç saat evvel gördüğü birini hatırlayamayan yaşlılık bunamaları Alzheimer (Alzaymır) değildir.

ALZHEİMER TEDAVİSİ

Tedavi öncelikli olarak hasta yakınlarının hastalık hakkında bilgilendirilmesi ve eğitilmesi ile başlar. Zira, Alzheimer hastaları etrafındaki aile bireylerine bağımlıdırlar ve tedavileri büsbütün aile bireylerine bağlıdır. Bu nedenle yakın etrafın eğitimi çok kıymetlidir.

Tedavinin bir öbür ayağı, DESTEK TEDAVİSİDİR. Alzheimer yalnızca hafıza kaybı demek değildir. Hastaların hırçınlık, depresyon, halüsinasyonlar üzere bir ekip psikiyatrik rahatsızlıkları da mevcuttur. Bunlar ve bunlar üzere hafıza kaybının yanı sıra ortaya çıkan birtakım belirtilerle de uğraş etmek tedavinin bir parçasıdır

KLASİK TIBBİ TEDAVİ : Alzheimer hastalığının kesin tedavisi yoktur. Kullanılan tüm ilaçlar hastalık belirtilerini mümkün olduğu kadar azaltmaya ve ilerlemesini durdurmaya yöneliktir.

TAMAMLAYICI TIBBİ TEDAVİLER : Alzheimer hastalığında bir taraftan klasik tıbbi ilaçlar kullanılırken öbür taraftan tamamlayıcı tıbbi tedavilerin kullanılması hastalık belirtilerinin daha fazla denetim altına alınmasını ve hastanın daha enerjik, daha sağlıklı bir duruma gelmesini sağlar. Öncelikli olarak tıbbi sülük tedavisi + Medikal ozon tedavisi + Manyetik alan tedavisi ve hacamat uygulamaları kullanılmaktadır. Tedavi programına tamamlayıcı tıbbi tedavilerin eklenmesi halinde hastalarda belirgin iyileşmeler gözlenmektedir.

Tedavi 12 seanslık uygulama ile sağlanmaktadır. Tercihimiz haftada 2 gün formunda 6 hafta müddet ile tedavinin yapılmasıdır. Lakin Denizli’ye kent dışından gelen hastalarımıza 1 haftalık yahut 2 haftalık ağırlaştırılmış tedavi programları uygulamaktayız. Tedavi hakkında geniş bilgi almak için beyin cerrahisi uzmanı Dr.Serhat Duruhan’ı gün içinde saat 10.00- 23.00 ortası 0-532-314 23 73 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

ÖZEL DİYET UYGULAMASI: Alzheimer hastalarının barsak sisteminde sıkıntılar olmaktadır. Bozulan barsak florası nedeniyle sindirim tam olarak yapılamamakta ve bilhassa buğdayın tam sindirilmemiş formu olan GLUTENOMORFİN ve sütün sindirilmemiş formu KAZEİNOMORFİN bozulan barsak cidarından kana sızmakta ve direkt olarak beyefendisine ulaşmaktadır. Bu iki morfin türevi sindirilmemiş besinler alzheimer’in ilerlemesini desteklemektedirler. Bu nedenle hastalara kesinlikle özel bir diyet uygulaması yaptırmaktayız. Ayrıyeten tedavinin bir kesimi olarak barsak sisteminin düzeltilmesi ve bozulan barsak florasının uygunlaştırılması için özel diyet uygulamaları önermekteyiz. Ayrıyeten her Alzheimer hastasına mutlaka GIDA İNTOLERANS TESTİ uygulaması yapmaktayız. Bu sayede rastgele bir besine karşı allerjisi olup olmadığı tespit edilmekte ve şayet varsa bu besinler günlük diyet listesinden çıkarılmaktadır.

Başa dön tuşu