Yüzme sırasında kulaklara dikkat!

Ramazan Bayramı’yla bir arada pek çok kişi için deniz dönemi da başlayacak. Bu devirde en çok görülen dış kulak yolu enfeksiyonları, kulakta ağrıya neden oluyor. Yüzme sırasında kulak tıkacı ve yüzücü başlığı kullanmayı öneren uzmanlar, dış kulak yolunu pamuklu çubuklarla yahut diğer cisimlerle kaşımamak gerektiğine dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi KBB Uzmanı Doç. Dr. Murat Topak, dış kulak yolu enfeksiyonlarının yaz aylarında sıklıkla yaşandığını belirterek birtakım önlemlerle önlenebileceğine dikkat çekti.

Kulağı koruyan bariyer: “Serümen”

Dış kulak yolunun (DKY) erişkinlerde yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda olduğunu belirten Doç. Dr. Murat Topak, “Dış 1/3 kısmı kıkırdak, iç 2/3 kısmı kemik yapıdadır. Kıkırdak kısmın cildi kıllar ve kıl keseleri, yağ ve salgı bezleri içerir. Bezlerin salgısı ve dökülen epitel hücreleri birleşerek “serümen” denilen gözetici salgıyı oluşturur. Serümenin dış kulak yolunda hami bir misyonu vardır, içinde bulundurduğu hususlarla enfeksiyona karşı gözetici bir bariyer oluşturur” dedi.

Kulak paklığı kulağa ziyan verebilir

Kulak zarı ve dış kulak yolundan dökülen epitel hücrelerinin, içten dışa yanlışsız göç ederek kıkırdak kanalda biriktiğini ve buradan serümenle birlikte dışarı atıldığını belirten Doç. Dr. Murat Topak, bilhassa kulak çubuklarıyla yapılan ferdî paklığın kulak sıhhatini tehdit ettiğini söyledi. Topak, şöyle konuştu:

“Bazı bireylerde serümen salgısının ağır kıvamlı olması yahut dış kulak yolundaki (dky) anatomik değişiklikler nedeniyle kanalda serümen birikimi ve tıkaç ( buşon) oluşabilir. Bunun dışında; ferdî paklık gayesi ile dış kulak yoluna sokulan pamuklu çubuklar yahut buna misal gereçler bu birikimi temizleyemediği üzere tam aksine serümenin olağan göç tarafının aksine kulak zarına yanlışsız itilmesine ve dış kulak yolunun tıkanmasına yol açabilir bu nedenle dış kulak yoluna rastgele bir şey sokulmamalıdır.”

Yüzücüler risk altındadır

Yaz aylarında sık görülen problemlerden birinin yaygın dış kulak yolu enfeksiyonları olduğunu söz eden Doç. Dr. Murat Topak, “Olguların çoğunluğu yaz mevsiminde ılık ve nemli ortamlarda görülür. Pamuklu çubuklar, yabancı cisim ve kaşıma ile oluşan travmalar, kulaklıklar, yüzme yahut sık banyo ve duş eğilimi arttıran faktörlerdendir. Yüzücüler dış kulak yolunun, sıkça suyla temas etmesi nedeniyle hami serümen katmanının kaybına bağlı olarak dış kulak yolu enfeksiyonu geçirmeye eğlimlidirler. Bu faktörlerden birkaçının birlikte olması, riski daha da fazlalaştırır” diye konuştu.

Hafif evrede kaşıntı, orta evrede ağrı ortaya çıkıyor

Dış kulak yolu enfeksiyonunun en çok ağrı, dolgunluk, kaşıntı ve işitme kaybı şikayetlerine neden olduğunu tabir eden Doç. Dr. Murat Topak, “Hafif evrede ağrı çok şiddetli değilken kaşıntı ön plandadır. Orta evrede ağrıda artış görülür. Önemli evrede ise enfeksiyon dış kulak yolunu aşarak kulak kepçesine, yüze ve kulak gerisine yayılabilir” dedi.

Küçük çocukların şikayetlerini tam olarak anlatamayabileceklerini belirten Doç. Dr. Murat Topak, “Kulaklarına dokununca ağlamaları, kulaklarını çekiştirmeleri, bazen ateş, dış kulak yolunda akıntı görülmesi, rahat uyuyamamaları , olağandan çok ağlamaları durumunda dikkat etmek gerekir” ikazında bulundu.

Korunmak için neler yapılmalı?

Doç. Dr. Murat Topak, dış kulak yolu enfeksiyonundan korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:

“Dış kulak yolunu kuru tutmak, yüzme sırasında kulak tıkacı ve yüzücü başlığı kullanmak, dış kulak yolunu pamuklu çubuklarla yahut öteki cisimlerle kaşımamak, kendi kendimize dış kulak yolundaki serümeni temizlemeye çalışmamak, yüzmeden sonra dış kulak yolunu havlu ile kurulamak.”

Serümen tıkaçlarının tedavisinin tabip tarafından aspirasyon yahut lavaj yolu ile yapıldığını tabir eden Doç. Dr. Murat Topak, “Çok sert ve kuru buşonları birkaç gün gliserin ile yumuşatmak gerekebilir. Dış kulak yolu enfeksiyonlarında tedavi dış kulak yolunun temizlenmesi, antibiyotikli kulak damlaları, gerektiğinde dış kulak yoluna yerleştirilen antibiyotikli ve steroidli tamponlar,sistemik antibiyotik, mantar enfeksiyonu var ise antimikotik damlalar ile yapılır. Serümen tıkacı yahut dış kulak yolu enfeksiyonunu düşündürecek şikâyetleriniz varsa KBB tabibine başvurmanız gerekir” ihtarında bulundu.

Başa dön tuşu