Yanak Estetiği (Bişektomi)

Günümüz tanınan estetik algısında yuvarlak sınırlar yerine keskin ve aykırı üçgen biçimindeki yüzler hoş ve alımlı bulunmaktadır. Yüzde yuvarlak ve dolgun sınırlar bu yüzyılın başından bu yana yerini, keskin ve kenarları besbelli sınırlara bırakmıştır. Hollywood yıldızlarının bu sebeple sıkça başvurdukları cerrahi tahlil Bichectomy (Bişektomi) yanak yağlarının alınması sürecidir. Günümüzde bu prosedürü anlatırken en sık başvurulan örnek olan Angelina Jolie bu uygulamanın yaşayan en tanınan temsilcisidir.

Uzun vakittir yurtdışında çok tanınan olan bişektomi (yanak yağı aldırma) ameliyatı bir müddettir ülkemizde de çok talep görmekte, hatta “Hollywood Yanağı ameliyatı” ismi ile anılmaktadır. Alınan yağların tesiri ile tombul yanak görünümü ortadan kalkarken, elmacık kemiklerinin belirginliği daha da artar. Yanak yağı aldırma bişektomi ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların 20-25 yaşından büyük olmasını isteriz. Çünkü yanak yağı ergenlikten 20-25 yaşa kadar bir ölçü gerileme gösterir ve erir. Fakat kişinin ailesinde birinci derece yakınları da yuvarlak ve tombul yanaklara sahipse beklemek gerekmeyebilir.

Yaklaşık 30-45 dakika süren yanak inceltme (Bişektomi) ameliyatı, sedasyon yahut genel anestezi altında yapılabilir. Ağız içinden yapılan yaklaşık 1 cm’ lik kesi öncesinde lokal anestezi yapılır. Bu sayede ameliyat sonrası erken periyotta de hasta ağrı duymayacaktır. Yanak yağı alınması bu küçük kesiden gerçekleşir. Sonrasında zaten eriyebilen ve alınmasına gerek olmayan 1-2 dikiş ile kapatılır. Yanak inceltme ameliyatı sonrası dışarıdan görünen rastgele bir iz olmaz, ağız içi kesi 1 hafta sonra büsbütün düzgünleşmiş olacaktır.

Bişektomi Yanak İnceltme Ameliyatı Sonrası

Bişektomi yanak estetiği operasyonu sonrası hasta çabucak günlük ömrüne döner. Bişektomi yanak yağı alınması sonrasında birkaç gün ağızdan antibiyotik tedavisi ve gargara ile ağız bakımı devam eder.

Hollywood yanağı olarak bilinen bu süreç sonrasında 2-3 hafta sonra sonuç büsbütün muhakkak olur. Birinci günlerdeki ödem süratle çözülür ve aksi üçgen haline gelen yüz konturu ve daha besbelli görünen elmacık kemikleri ile güzel bir görünüm kazanılır. Dikişler kendinden eriyebilir cinsten olduğundan yanak inceltme operasyonu sonrasında birkaç hafta içinde zaten yok olacaktır.

Başa dön tuşu