Vitamin Eksikliğinin Yüzünüzdeki 5 Belirtisi

Vitaminler bedenimizde gerçekleşen metabolik süreçlerin kolaylaştırılmasını sağlayan değerli yapıtaşlarındandır, otomobillerdeki motoryağının vazifesini bedenimizde vitamin ve enzimler sağlar, bunun dışında yaşlanmaya karşı antioksidan, organların birlikte çalışmasını sağlayan sinyal uyarıcısı hormon ve bağışıklık sistemini uyaran misyonları vardır.

Özellikle bahar ayında vitamin eksikliklerini daha fazla görmekteyiz

Sizinde vitamin eksikliğiniz var mı ?  bunu anlamak için aşağıdaki belirtileri denetim edin ?

  1. Sürekli Yorgunluk ve Baş dönmesi

Uyandıktan sonra kendinizi yorgun ve dinlenmemiş hissediyorsanız, bedeninizde B12 ve D vitamini eksikliği olabilir. B12 eksikliği kan üretiminde değerli olan bir vitamindir, kan üretimi azalacağından,  Bu da yorulmaya, baş dönmesine ve uyuklamaya neden olur. B12 vitamini birebir vakitte beynin ve hudut sisteminin olağan işleyişinde yer alır.

  1. Diş Eti Kanaması

Diş eti kanaması, C vitamini eksikliğinin belirtisidir. C vitamini eksikliği diş eti kanamasına ek olarak, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, kas ağrılarına neden olabilir.

Narenciye meyvelerinde çokça c vitamini bulunur.

  1. Cildin Soluk olması

Soluk cilt temelde kansızlık göstergesidir bununla bir arada B12 ve D vitamini eksikliğinde ciltte soluklaşma beyazlaşma görülür,

  1. Ağız köşesinde ve Lisanda çatlaklar ve yarılmalar

B2 vitamini eksikliğinde beden direnci düşer, dudak çatlaklıkları, ağızda yaralar, egzama üzere cilt bozuklukları görülür. B2 vitamini Sağlıklı cilt ve yeterli görme için gereklidir

  1. Saç dökülmesi, cilt kuruması, gözlerin şişmesi

Ülkemizde gereksiz yere çok fazla kullanılan antibiyotikler de bu cins meselelere yol açabilir lakin B7 vitamini olarak bilinen biyotin eksikliğinizin işareti olabilir. Biotin eksikliğinde saçlar Çok ölçüde kepekle kaplanmış kuru, kırılgan hale gelir, B7 düzeylerini yükseltmek için et, balık, zerzevat, meyve, mantar ve baklagiller daha sık yemeniz gerekir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu