Vertigo Tedavisi

Vertigo esas merkezi hudut sistemi ve iç kulak hastalıklarından ötürü kaynaklanır. Benign paroksizmal pozisyonel vertigo (BPPV) en sık görülen vertigo tipidir. Bu vertigo çeşidinde 15 saniye ya da birkaç dakika kadar süren, ekseriyetle başın hareketini takiben oluşan şiddetli baş dönmesi görülür. Başı öne geriye sallamak yahut yatakta dönme sonucu ortaya çıkabilir.

Genellikle orta yaş ve üzeri bireylerde görülür. Teneffüs yolu hastalıkları ve baş bölgesine kan akışının azalması bu duruma yol açabilir. Bulgular rahatsız edici olsa da BPPV düzgün huylu bir rahatsızlıktır. Tedavisinde KBB doktoru tarafından yapılan rehabilitasyon hareketleri kullanılır. Bunun dışında enfeksiyonlar sonrasında kulakdaki istikrar hudutlarının ve istikrar kanallarının iltihabı nedeniyle baş dönmesi olabilir. Vertigonun görüldüğü öteki bir hastalık ise Meniere hastalığıdır. Meniere hastalığında vertigo belirtileri dışında kulak çınlaması ve işitme kaybı görülür. Meniere hastalığı ataklar ve yatışma devirleri halinde seyreder. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de baş travmaları, virüsler, kalıtım ve alerji nedenler ortasında gösterilmektedir.

  • Akustik nörinom, iç kulağın hudut dokusunun bir çeşit tümörüdür. Vertigo ile birlikte kulak çınlaması ve işitme kaybı ortaya çıkar.

  • Vertigo beyin damarlarının tıkanması yahut beyin kanaması sonucu da ortaya çıkabilir. Vertigonun görüldüğü öteki bir hastalık ise multipl sklerozdur (MS).

  • Kafa travması ve boyun yaralanmalarından sonra vertigo ortaya çıkabilir. Diyabet, düşük kan şekeri, anksiyete ve panik bozukluğu vertigonun öteki nedenleridir.

Vertigoda kişi kendisinin yahut etrafındakilerin döndüğüne dair bir pay kapılır. Vertigoya bulantı, kusma, olağandışı göz hareketleri ve terleme eşlik edebilir. İşitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir. Görme bozukluğu, yürümede zorlanma ve şuur değişiklikleri tabloya eşlik edebilir. Vertigoya eşlik eden sorunlar vertigoya neden olan temel hastalığa nazaran değişiklikler gösterir.

Başa dön tuşu