ULTRASONİK BURUN ESTETİĞİ

GÜZEL VE DOĞAL BİR BURUN İSTİYORUM

Güzellik göreceli bir kavramdır. Şahsa nazaran değişir. Birimizin beğendiğini başkası beğenmeyebilir. O zaman hangisi yanlışsız? İkisi de doğrudur. Hoş bir kelam vardır “Zevkler ve renkler tartışılmaz.” diye… Burun estetiği olmak isteyen her şahsa sorduğumuz bir soru: “Nasıl bir burun istiyorsunuz?” Hepsinde ortak karşılık: “Güzel ve doğal bir burun istiyorum.” İşte sorun burada başlıyor: Hoş burun ne demek, doğal burun ne demek? Her hastamın kendine nazaran hoş dediği kendisine abartılı gelmeyen ve yeniden kendisine göre yapmışken bariz değişiklik olsun dediği her burun doğal bir burun demektir. Daha evvel burun estetiği yaptığımız hastalarımızın ameliyat sonrası burun fotoğraflarını hastalarımıza gösterip soruyoruz: “Hangi burun sizce daha doğal görünüyor?” Cevaplar o kadar farklı oluyor ki, birinin “Aaaa bu çok doğal!..” dediğine diğer biri “Çok abartılı olmuş!” diyebiliyor. Zira herkesin hoşluk ve doğallık anlayışı farklılık gösteriyor.

BURUN ESTETİĞİNDE SKORLAMA

Hastalarla görüşme de birinci hedef hastaların hoşluk anlayışını ölçebilmek. Bunun içinde skorlama prosedürü uygulanabilir. Bu skorlama sayesinde ameliyat sonrası hastanın nasıl bir burna sahip olabileceğini kendisine göstermiş oluyoruz.

PHOTOSHOPLA AMELİYAT SONRASI BURNUMU GÖREBİLİR MİYİM ?

Bazen hastalar elinde diğer birine ilişkin hoş bir burun fotoğrafıyla gelip “ben bu türlü bir burun istiyorum!” diyorlar. Bu mümkün mü? Maalesef birebir aynısının olması mümkün değil. Zira yüzde estetiğini sağlayan kimi çizgiler (kaş ortası, her iki elmacık kemik uzaklığı, kaş-burun ucu çizgisi vs.) yüz tahlilini oluşturur. Ve bu çizgiler herkeste farklı olduğundan fotoğraftaki hoş bir burunu kesip sizin yüzünüzdeki buruna yapıştırdğınızda çok farklı/ beğenmediğimiz bir burun ortaya çıkabilir. Öbür bir yanlış uygulama, ameliyat öncesi hastalarımızın burun biçimini ister 3 boyutlu ister 2 boyutlu değiştirip hastalara ameliyat sonrası motamot bu türlü görüneceksin demek. Hiçbir vakit yapılan resim değişikliğini ameliyat sonrası birebir oluşturmak mümkün değildir. Zira ameliyat sonrası burun biçiminin hoş görünmesini sağlıyan birçok etken vardır. Burun cilt kalınlığı, cilt altı yağ dokusu, burun kıkırdaklarının yapısı, burun çatısını oluşturan kıkırdağın eğrilik ölçüsü, kıkırdak kemik yapı ortası açı üzere birçok etken şahıstan şahsa farklılık gösterir ve tüm bunlar ameliyat sonucunu etkileyen durumlardır. Tüm bunları maalesef ameliyat öncesi tespit etmemiz mümkün değildir.

PHOTOSHOPLA BURUN DÜZELTMESİ YAPMAK  TAMAMEN YANLIŞ MIDIR ?

Hayır büsbütün yanlış değildir. Gösterilen fotoğrafların birebiri olmasa bile (belki ondan daha güzel olacaktır) kişinin nasıl bir burun estetiği istediğini (güzel burun ne demek) anlamak açısından önem arz eder.

AMELİYAT ÖNCESİ GÖRÜŞME KIYMETLİ MİDİR ?

Ameliyat öncesi görüşme burun estetiği ameliyatının en değerli kısmını teşkil eder. Hastalarımızın beklentilerini öğrenmek, yüz tahlili yapmak, ameliyat sonrası nelerle karşılaşılabileceğini anlatmak, burunda nefes almaya mani öteki bir sorunun olup olmadığının tespiti çok değerlidir. Öncelikle hastalarımıza “burnuzun neresini beğenmiyorsunuz, neresinden rahatsızsınız” diye soruyoruz ve bunları not ediyoruz.

Genelde hastalar yandan bakıldığında;

  • Kemerli burun
  • Burun ucu düşüklüğü
  • Uzun burun

Önden bakıldığında;

  • Geniş ve kalın burun
  • Eğri burundan şikayet ediyorlar.

Tüm bu sorunlar düzeltilerek hastamızın yüz çizgileriyle orantılı, yüzüne yakışacak ve hastanın güzellik kavramına uygun bir halde oluşturulan bir burna (domuz burnu tabir edilen burunlar hariç) kavuşmasını sağlıyoruz.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATLARINDA ULTRASON FARKI NEDİR ?

Ameliyatlar genel yahut lokal anestezi altında yapılır. Açık ve kapalı olmak üzere iki tekniği de kullanmakla birlikte çoğunlukla açık teknik kullanılır. Bilinenin bilakis açık ameliyatta kesinin birçok içerden yapılmakta, yalnızca burun ucu alt kısmından çok küçük bir kesi yapılmaktadır. Kesinin büyük bir kısmı burun içinden yapıldığından dışarıdan görülmemektedir. Burun kemeri ve burun kemikleri genelde törpü ve keskiyle türpülenip ve kırılarak şekillendirilir. 

BURUN ESTETİĞİ AMELİYAT FİYATLARI NEDİR ?

En çok sorulan soru ameliyat fiyatlarının ne kadar olduğudur? Ameliyat fiyatları ameliyatın yapılacağı hastaneye ve burun ameliyatının birinci mi ikinci bir ameliyat olup olmadığına nazaran değişmektedir. Bağlantı bilgilerinden mevzu hakkında bilgi alınabilir. Ameliyat fiyatının yüksek olması hekimin uygun olduğu manasına gelmediği üzere fiyatının düşük olması da (devlet hastanesi ve üniversite hastanelerinde) makûs olduğu manasına gelmemektedir.Sosyal medyada çok meşhur olan ve yüksek fiyat alan bir tabibin yaptığı burun estetiği ameliyatı devlet hastanesinde fiyatsız burun estetiği ameliyatı yapan doktorun yaptığı burundan daha makus olabilir. Ayrıyeten tabibin her yaptığı burun estetiği hoş olacaktır diye bir durum kelam konusu değildir. Hiçbir doktor toplumsal medyada berbat yaptığı burnu sergilemez. Yıllardır hastalarım bana daima tavsiye üzerine gelmiştir. Toplumsal medya üzerinden tabip araştıran hastalarımızın hekim seçiminde önemli kriter hekimiyle görüşmesi sırasında hekimine itimat duymasıdır. Içten samimi işin ehli olmak önemli bir tercih sebebi olmalıdır.

Başa dön tuşu