Tinnitus – Uğultulu Çınlama

Bazı vakitler kulağımda zil sesi duyuyorum bu olağan midir? Tamamiyle değil. Baş içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus vakit zaman ortaya çıkabilir yahut siz daima olarak bir ses duyabilirsiniz. Çok kalın yahut çok ince olabilir, tek kulağınızda yahut her iki kulağınızda da duyabilirsiniz. Zil sesi daima olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir. Hatta bu rahatsızlık şahısların olağan hayatlarını etkiliyecek boyuta kadar çıkabilir.

Başka Beşerler Kulağımın İçindeki Bu Sesleri Duyabilir Mi?

Bu ekseriyetle olmaz lakin kimi durumlarda dinleyen kişi bir çeşit ses duyabilir. Bu tip tinnituslara objektif tinnitus denilir. Çoğunlukla ya bir damar anormalliğinden ötürü yahut kasların kasılması sonucu orta kulakta meydana gelen seslerden dolayı gelişir.

Tinnitus(Çınlama) Konusunda En Sık Rastlanan Sorular

Tinnitusun Nedeni Nedir?

Sesin yalnızca hasta tarafından duyulduğu subjektif tinnitusun birçok muhtemel nedeni vardır. Birtakım nedenler makûs değildir (örnek olarak küçük bir kulak kiri süreksiz bir müddet tinnitus yapabilir.) Bunun yanında enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulakta ki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi üzere daha kıymetli nedenler de olabilir. Tinnitus baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri (anevrizma) yahut istikrar ve işitmeyi sağlayan huduttan kaynaklanan bir tümörden (akustik nörinom) ötürü da olabilir. Bu sorunlarda işitme kaybı da vardır. Allerji, yüksek yahut düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, tiroid problernleri, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler ve birçok başka nedenler: kimi romatizma ilaçlan, kimi antibiotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin tinnitusa neden olabilir. Her durum için tedavi çok farklıdır. Bu nedenle konusunda uzmanlaşmış bir doktora denetim olmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok kıymetlidir.

Tinnitus çoğunlukla işitme hudutlarının mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan uçlarında meydana gelen hasarlardan dolayı gelişir. Bu hudut uçlarının sağlıklılığı hakikat ve kesin duymayı sağlar ve bunlarda meydana gelecek bir hasar işitme kaybı ve tinnitusa yol açar. İlerlemiş yaşla birlikte hudut uçlarında kimi değişiklikler meydana gelir bu da beraberinde tinnitusu getirir. Günümüz dünyasında yüksek ses tinnitusun muhtemelen en sık rastlanan nedenidir ve işitme kaybına da yol açar. Ne yazık ki birçok insan endüstriel gürültünün, yangın alarmlarının, yüksek sesle müzik dinlemenin ve öteki gürültülerin ne kadar ziyanlı olduğundan ya habersiz yada bunu umursamamaktadır. Stereo kulaklıklarla yüksek müzik dinlemek riski daha da fazlalaştırmaktadır.

Tinnitusun Tedavisi Nedir?

Vakaların birçoklarında özel bir tedavi yoktur. Şayet hekiminiz gerçek nedeni bulursa bunu ortadan kaldırmaya yönelik tedavi sonucunda kulağınızdaki çınlamalar da ortadan kalkar. Bunun için birtakım röntgen sinemaları ve istikrar testlerine gereksinim duyulabilir. Bunlara karşın tinnitusun nedeni birden fazla vakit bulunamaz. Neden ortaya konulmamış olmasına karşın kimi durumlarda ilaçlar yardımcı olmaktadır. Kullanılan birçok ilaç vardır. Çoklukla hastaya ilaç alması önerilir ve sonuç alınıp alınmadığı sorulur.

Eğer Bir Neden Ortaya Konulamazsa Tinnitusun Azalması İçin Birşey Yapılabilir mi?

Evet. Aşağıda yapmanız ve yapmamanız önerilen şeyler tinnitusunuzun azalmasına yardımcı olacaktır. Herşeyden evvel işitme sisteminin bedenin en hassas ve kırılgan sistemi olduğu hatırlanmalıdır. Bu nedenle aşağıdakileri yapmanız önerilmektedir.

  • Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun
  • Kan basıncını daima denetim ettiriniz. Denetim altında olması için hekiminize başvurun.
  • Tuz alımını kısıtlayın (fazla tuz deveran sisteminizi bozacaktır.) Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin.
  • Sinir sistemine uyarıcı tesiri olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.
  • Günlük antrenmanlar kan akımınızı düzenler.
  • Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının.
  • Sesten endişelenmeyin. Kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici fakat değersiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin. Bu çeşit denetim ya kişinin kendini tembihlemesiyle yada maskeleme prosedürüyle başarılabilir.
  • Sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin.

Kişinin Kendini Tembih Etmesi Ne Demektir? Bu Geçerli Midir?

Tembihleme, konsantrasyon ve gevşeme antrenmanları sonucunda kan basıncını ve kas kümelerini sistemli olarak denetim etmeyi sağlar.

Maskeleme Nedir? Tinnitus Maskelemesi Nedir?

Tinnitus bilhassa etraf sessiz olduğu vakit, gece yatarken, daha rahatsız edicidir Tinnitusla yarışacak bir ses bir saatin tıklaması yahut bir radyo, rahatsızlığı azaltacaktır. Kimi hekimler alçak seşle FM kanallarını dinlemeyi önermektedir: Birçok hasta iki istasyon ortasında ayarlanmamış radyonun çıkardığı sesi alçak sesle dinlemekten yarar bulduklarını tabir etmiştir. Böylesine statik bir ses çok rahatlatıcı olabilir. Bu ses beyaz ses olarak bilinmektedir. Birtakım hastalar rahatlatıcı ses üreten elektronik aletler kullanmaktadır. Tinnitus maskeleyici işitme aygıtını içine yapılan yahut ona eklenen küçük bir eloktronik modüldür. Daima ancak rahatsız etmeyecek bir ses üreterek kişinin kulak çınlamasını unutmasını sağlar.

İşitme Aygıtları Çınlamanın Azalmasını Sağlar Mı?

İşitme bozukluğu bireylerin kimilerinde çınlamanın kullandıkları aygıtlar tarafından azaltıldığı yahut yok edildiği söylenmektedir. Lakin işitme aygıtı yalnızca tinnitusu önlemek için kullanılacaksa ihtimamlı bir çalışma yapılmalıdır. Çoklukla işitme aygıtı çıkartılınca çınlama birinci durumuna geri döner.

Başa dön tuşu