Skolyoz

Ayakta duran bir bireye arttan bakıldığı vakit omurga dizilimi düzdür. Şayet eğri ise buna “skolyoz” denir. Sırtında ve belinde eğrilik olduğu, bir omzunun başkasına nazaran daha aşağıda olduğu, bel kavisinin bozulduğu ve sırtının bir tarafındaki kaburgaların çıkıntılık yaptığı-tümsek oluşturduğu görülür. Bu eğrilik sağa ya da sola yanlışsız eğrilik olabilir.

Skolyozun birkaç çeşidi vardır. En sık görülenlerinden kıssaca bahsedersek:
İdiopatik skolyoz: Nedeni belirli değildir. En sık görülen skolyoz çeşididir. Ailesel yatkınlık vardır. Kızlarda erkeklere nazaran 10 kat fazla görülür. 10-11 yaşlarında başlayıp şayet fark edilmezse 14-15 yaşlarında uygunca ilerlemiş olur.

Konjenital skolyoz:Omurgada oluşum anomalisi vardır. Tedavisi birçok vakit cerrahidir. 4-5 yaşına kadar fark edilirse çok daha kolay ameliyatla, tahminen de enstrümana (platin) gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Dejeneratif skolyoz: İleri yaşlarda (50-60 yaşlarından sonra) ortaya çıkan skolyozdur. Bel ve sırt ağrısı vardır. Bacak ağrısı olabilir. Yürüme arası kısalmıştır.

Nöromüsküler skolyoz:vKas zayıflığı ya da felçliğe bağlı skolyozdur

Diğer skolyoz çeşitleri: Postürel skolyoz (duruş bozukluğuna bağlı), omurga kırığına bağlı skolyoz, omurga iltahabına bağlı skolyoz, bel ağrısına bağlı skolyoz.

Skolyoz cerrahi olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır. Lakin skolyozun çeşidine ve durumuna nazaran bir müddet korse ile takip edilebilir, karın ve sırt kaslarını güçlendirici antrenmanlar verilebilir. Ameliyattan sonra ekseriyetle hastalar uzun müddet (yılları içine alan) takipte tutulur. Tedavi açısından en kıymetlisi hastalığın erken fark edilmesi, takip ve tedavinin hakikat planlanmış olmasıdır.

Başa dön tuşu