Sinüzit ve Tedavisi

Sinüzit burun etrafında yerleşmiş olan sinüs boşluklarının enfeksiyonudur. Sinüs boşlukları; gözlerin altında yanakta yerleşmiş olan maksiler sinüsler, iki göz ortasında yerleşmiş olan etmoid sinüsler, alınfda yerleşmiş olan frontal sinüsler ve baş içine hakikat yerleşmiş olan sfenoid sinüslerden oluşur. Sinüsler olağanda kafatası içerisinde her biri burun pasajı ile kontaklı içi hava dolu olan boşluklardır. İşte bu boşlukların enfeksiyonuna sinüzit demekteyiz.

 

SİNÜZİT NEDEN OLUR?

Sinüzit çoklukla üst teneffüs yoları enfeksiyonu sonucunda sinüslerin ağzının ödemle tıkanması ve havalanamaması sonucunda oluşur. Burun kemiğindeki eğrilikler, alerji, burun etindeki büyümeler, sinüslerin ağzını tıkayan anatomik bozukluklar ve sigara içimi sinüzit oluşumuna taban hazırlar. Sinüzitlerin büyük çoğunluğu başlangıçta viraldir. Lakin bir mühlet sonra sinüz içerisinde uygun ortamın oluşması ile bakterilerde işin içine girerler. Sinüzit 4 haftadan kısa sürdüğünde akut sinüzit olarak isimlendirilir. Hastalık 12 haftadan fazla sürerse kronik sinüzit olarak isimlendirilir.

SİNÜZİT BULGULARI NELERDİR?

Akut sinüzitte ekseriyetle baş ağrısı, yüzde ağrı, burunda iltihabi akıntı, geniz akıntısı ve bazen ateş izlenir. Kronik sinüzitlerde ise çoklukla baş ve yüz ağrısı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı izlenir. Sinüzit tedavi edilmediğinde preseptal selülit, göz absesi, menenjit üzere önemli komplikasyonlara neden olabilir.

Başa dön tuşu