Ses Kısıklığı Gırtlak Kanserinin Habercisi Olabilir

Ses kısıklığı sorunu kulak burun boğaz polikliniğinde sıklıkla karşılaşılan ve tedavi edilen bir durumdur. Seste çatallanma ile büsbütün sesin çıkmaması ortasında semptomlar değişmektedir. Ses kısıklığı sorununun en sık sebepleri ortasında; sesi makus kullanmak, geçirilen üst teneffüs yolu enfeksiyonları, alerji üzere sebepler yatmaktadır. Ses tellerinde ödem evresinde başvuran hastalar ilaç tedisiyle yüksek oranda iyileşebilmekteyken, nodül, polip üzere etaplarda tedavi lakin uzun süren ses terapileri yahut cerrahi müdehaleler ile olabilmektedir. 

2 haftadan daha uzun süren ses kısıklıklarında kesinlikle daha geniş çaplı bir araştırma gerekir . Bilhassa sigara, nargile üzere tütün eserleri kullanımı olan; alkol alan hastalarda ses kıskılıklarının altında gırtlak kanseri olma ihtimali öbür hastalardan çok daha yüksektir. 

Ses kısıklıklarında kanser kuşkusunu artıran durumlar arasında;

Tütün, alkol kullanımı

Ağızdan kan gelmesi

Ses kısıklığının 2 haftadan daha uzun sürmesi

Ağız yahut genital bölgelerde papillomların olması

Mide reflüsü olması

Sebze meyve tüketiminin az olması üzere sebepler yer almaktadır.

Gırtlak kanseri teşhisinin erken koyulması çok değerlidir. Erken evrede yakalanan hastaların birden fazla; daha kolay cerrahi süreçler yahut ışın tedavisi ile sıhhatine tekrar kavuşabilir. İler evrelerde yakalanan hastalarda ise çok daha geniş çaplı cerrahi süreçler (gırtlağın büsbütün alınması ve boğaza delik açılması; her iki boyun tarafındaki lenf nodlarının temizlenmesi vb) gerekebilmektedir. Hatta bazen cerrahi süreçlerin yetersiz kaldığı ve tek seçeneğin kemo-radyoterapi olduğu, hayat mühletinin çok düşük olduğu evrelerde bu hastalık karşımıza çıkabilmektedir.

Bütün bu riskler göz önüne alındığında ses kısıklığı olan hastaların kulak burun boğaz polikliniklerinde muayene olarak altta yatan sebebi öğrenmesi gerekir. Her ne kadar altta yatan sebep ekseriyetle kolay hastalıklar olsa da erken teşhis ve tedavi açısından sebebin araştırılması kıymetlidir. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu