Sağlıklı Bir Yaşam İçin Burundan Nefes Alın

Medicana Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karaaslan, şunları söyledi: “Burun yalnızca havanın girip çıktığı bir organ değildir; nefes alıp verme sırasında havayı nemlendirir, ısıtır, sesimizin bize mahsus olmasını sağlar, kulağımızı havalandırır, koku almamızı sağlar. İnsan sıhhati için çok değerli bir organdır.”

Tıkanıklık, Gün İçerisinde Yorgunluk Nedeni

Burun tıkanıklığı durumunda hastaların yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi veren Dr. Karaaslan, “Genelde burun tıkanıklığı ile başvuran hastalar horlama, ağzı açık ahenge sabahları yorgun uyanma, gün içerisinde yorgunluk ve uykuya meyil üzere sorunlar yaşar. Burun tıkanıklığının büyük bir kısmı burun içinde orta çizgisi oluşturan septum dediğimiz kıkırdak ve kemik dokunun düzensizliğinden, eğriliğinden kaynaklanmaktadır. Bir kısmı da valv denilen nefes alma açısı darlığı ile burun kanadındaki zayıflık, burun ucundaki düzensizlik ve zayıflık, konka denilen burun eti sorunlarından oluşmaktadır” dedi.

Daha Rahat Nefes için…

Op. Dr. Ahmet Karaaslan, burundan rahat nefes alınamaması durumunda yapılabilecek operasyonları şöyle anlattı: “Septoplasti (burun orta çizgisini oluşturan kemik ve kıkırdak ameliyatı), nazal valv (nefes açısı ve burun kanadı) cerrahisi, tip plasti (burun ucu ameliyatı) ve konka (burun eti) cerrahisi ile hastanın daha rahat nefes alması sağlanabilir. Rinolplasti (burun estetik) ameliyatları tek başına yapılabildiği üzere septoplasti ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Böylelikle hasta hal olarak istediği bir buruna sahip olduğu üzere daha rahat nefes almaktadır. Septorinoplasti ameliyatı olan hasta daha rahat nefes aldığı üzere ruhsal olarak da kendini daha rahat hissetmektedir. Bu da kendine olan itimadını ve muvaffakiyetini arttırmaktadır.”

Silikon Tamponlar Sayesinde Ağrı Aza İniyor

Bundan 20 yıl öncesinde kullanılan bez tamponların yerini silikon tamponların aldığını belirten Dr. Karaaslan, bu tamponların içerinde delik olduğu için hastaların daha kolay nefes aldığını ve çıkarılması kademesinde ağrı yaşanmadığını ve hastaların 10 gün içinde olağan aktivitelerine devam edebildiğini söz etti.

Başa dön tuşu