Rinoplasti ve Revizyon Rinoplasti Nedir?, Kimlere Uygulanır?

İnsan yüzündeki en dikkat alımlı organlardan biri olan burundaki yapısal bozukluklar, kişinin toplumsal ve ruhsal açıdan olumsuz etkilenmesinin yanı sıra kıymetli sıhhat meselelerine da yol açabilir. Bu tarafıyla değerlendirildiğinde rinoplasti, sıhhat ve estetik açıdan uygulanan bir operasyondur.

Ameliyat Sonrası 10 Gün İstirahat Önerilir

Dr. Ali Divil, ‘’ Halk ortasında burun estetiği ameliyatı olarak bilinen rinoplasti, burunda var olan yapısal bozuklukların giderilmesi maksadıyla yapılan operasyon olarak tanımlanabilir. Burnun kemerli, uzun, asimetrik olması, burun ucu düşüklüğü ve burun deliklerinin farklı boyutlarda olması üzere pek çok farklı nedenden ötürü yapılabilen rinoplasti, travmalara bağlı olarak oluşan biçim bozukluklarının estetik ve fonksiyonel açıdan tedavi edilmesi için de uygulanabilir. Böylelikle kişi, estetik açıdan daha hoş görünen burna sahip olurken nefes alıp vermesi de daha rahat ve sağlıklı bir hâle gelir. Burun  estetiği ameliyatının sağlıklı teneffüs için gereklidir. Revizyon rinoplasti uygulaması, bir ya da daha fazla burun operasyonu geçiren kişilerin burun biçiminin istendiği üzere olmadığı durumlarda ya da dışarıdan gelen darbelere bağlı olarak burun halinin bozulması sonucunda muhtaçlık duyulan ek operasyon çeşididir. Revizyon rinoplasti süreci sayesinde burunda bulunan kemik ve yumuşak dokular tekrar şekillendirilerek kişinin rahatsızlığı giderilir. Revizyon rinoplasti operasyonu sonrasında oluşması beklenen ağrının rahatsız edici seviyede olmadığını ve operasyon sonrası oluşan morluk ve şişliklerin bir hafta içinde kaybolduğunu belirtti. Operasyon sonrasında yaklaşık olarak 10 gün kadar istirahat operasyonu takip eden 48 saat boyunca sümkürmek ve ağır yük kaldırmak üzere süreçlerden kaçınılması gerektiğini söyledi. 

Uyku Kalitesini Düşüren Sorunlarda de Uygulanabilir

Rinoplasti ya da halk ortasında yaygın olarak bilinen ismiyle burun estetiği, sıklıkla kişinin uyku kalitesinin düşmesine, hâlsizlik ve yorgunluk üzere belirtilere ek olarak kişinin teneffüsünün güçleşmesine neden olan yapısal bozuklukların varlığında da uygulanabilir diye kaydeden Dr. Ali Divil, ‘’ Bu tıp sıhhat sorunlarının yanı sıra burun boyutunun kişinin yüz sınırlarına uymayan büyüklükte, çöküntülü ya da eğri bir yapıda olması durumda da rinoplasti uygulamasıyla kişinin burnu estetik açıdan hoş bir görünüme kavuşturulabilir. Farklı bir deyişle rinoplasti, burnuyla ilgili hem estetik hem de sıhhat sorunlarının giderilmesine muhtaçlık duyan herkese yapılabilir. Rinoplasti sürecinden evvel teknik olarak sınırlama olmasa da kişinin yüz gelişiminin tamamlanmasının beklenmesi son derece değerlidir. Başka bir deyişle burun estetiği yapılmadan 17-18 yaşının doldurulmuş olması önerilir. Rinoplasti uygulamalarında üst yaş hududu ise bulunmamaktadır.’’

Rinoplasti Yaptırmadan Evvel Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği yaptırmadan evvel kişinin nasıl bir burun yapısına sahip olmak istediğinin belirlenmesi ve bu burun tipinin tabibe mümkün olan en âlâ biçimde anlatılması gerekir diye kaydeden Dr. Ali Divil, ‘’ Doktor ile hasta ortasındaki irtibatın güçlü olması, istenen sonuçların elde edilmesinde rol oynayan etkenlerin başında yer alır. Operasyon öncesinde kişinin sıhhatine dikkat etmesi de rinoplasti sürecinin ertelenmemesi için değerlidir. Farklı bir deyişle üst teneffüs yolu enfeksiyonu üzere rahatsızlıklar, burun estetiğinin ileri bir vakte ertelenmesine yol açabilir. Operasyon öncesinde yapılan görüşmeler sırasında kullanılan ilaçlar hakkında doktor bilgilendirilmeli ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı tabip denetiminde bırakılmalıdır. Rinoplasti süreci öncesinde, kan sulandırıcı tesire sahip olabilen balık yağı ve bitki çayı üzere eserlerin tüketilmemesi önerilir.  Sağlıklı ve estetik bir burun yapısı için altın oranın göz önünde bulundurulduğunu ve operasyon öncesinde bireye uygulanacak olan estetik sürecin tüm varyasyonlarının hasta ile birlikte değerlendirildiğini aktardı.

Başa dön tuşu