Rinoplasti (Estetik Burun) Ameliyatı

Rinoplasti, Septorinoplasti, Burun Estetik Ameliyatı Nedir?

Burun yüzün en dikkat çeken yapısıdır. Koku alma hissini yanında, soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme üzere çok kıymetli misyonları vardır. Yalnızca burunun dış görünümünü düzelten ameliyatlara ”Rinoplasti”, ilaveten burun tıkanıklığı şikayetine neden olan burun içi darlıkları da kelam konusu ise bu ameliyatlara ”Septorinoplasti” ismini vermekteyiz.

Burun tıkanıklığının açılması, burnun yüzümüzün öbür kısımları ile uyumlu ve doğal bir görünüme kavuşturulması bu ameliyatın temel hedefidir. Bu ameliyat yardımıyla burnunuzun boyutları azaltılabilir yahut arttırılabilir, burun ucunuzun yahut köprünün hali değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir yahut burun ile üst dudak ortasındaki açı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir. Tıpkı ameliyat sırasında, gelişimsel ya da çarpma sonucu oluşan deviasyonlar (burun tıkanıklıkları) düzeltilebilir.

Riskler, Olumsuzluklar

Her ameliyatta olabilen kanama, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları üzere riskler estetik burun ameliyatlarında da kelam bahsidir. Lakin bu komplikasyonlara nadiren rastlanmaktadır. Hastanın kendi bünyesinden kaynaklanan sistemsiz yara güzelleşmesi, kalın ve yağlı burun cildi ve sigara kullanımı ameliyat sonucunu makûs istikamette etkileyen faktörlerdir.
Ayrıyeten eğri burunlar en güç burunlardır.Ameliyattan sonraki aylar içinde burnunuzun biçiminde ve burun ucunun kalkıklığında azalma üzere birtakım değişiklikler olabilir. Bunu dikkate alarak ameliyatta burnunuz biraz fazla kalkık hale getirilmeye çalışılır. Dünya literatüründe %5 hastada gelişebilen bu istenmeyen durumlar, ameliyattan 9 ay kadar sonra küçük müdaheleler ile düzeltilebilmektedir.

Estetik burun ameliyatının gayesi harika yahut idealinizdeki bir burun değil sahip olduğunuzdan daha hoş görünümlü bir burun sağlamaktır. Bu ameliyatı kendiniz için olmalısınız, oburlarının ilgisi ve övgüsü için olmayınız. Ameliyatınızı yapacak olan tabibe tam olarak güvenene kadar ameliyata karar vermeyiniz

Estetik burun ameliyatlarında görünümü düzeltmek bakımından harikaya ulaşmak mümkün değildir. Her hastanın dokusu ameliyata farklı karşılık verebilmektedir. Ayrıyeten bu ameliyat hastanın örnek aldığı yahut beğendiği bir kişinin burnunu söküp hastaya takmak üzere bir organ nakli ameliyatı da değildir. Estetik burun ameliyatlarında da ulaşabileceğimiz muvaffakiyet oranı, hastanın burun dokularının özellikleri ile ilgilidir.

İdeal bir burun yoktur,doğal görünümlü,yüzünüzle uyumlu bir burun hedeflenmelidir .
Ameliyat olmaya karar vermeden evvel beklentilerinizi çok yeterli düşünmeniz ve bunu hekiminizle paylaşmanız gerekir. Bu ameliyatta maksadımız sizin burnunuzdaki mevcut dokuları kullanarak doğal görünümlü ve yüzünüze uyumlu bir burun meydana getirmektir. Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, maharet ve deneyiminin yanında hastanın yaşı, genel sıhhat durumu, burun cildinin yapısı, burun görünümündeki bozukluğun derecesi, dokularınızdaki yara düzgünleşme gücü, sigara kullanımı, yüzün başka yapılarının durumu ve hastanın özel sorunlarına bağlıdır.

Burun estetiği kimler için uygundur ?

Ergenlik çağındaki gençlerin gelişmeleri sürecinde burun estetiği ameliyatlarını erteletmekte yarar vardır.. Hem kemik gelişimi, hem kişilik gelişimi dikkate alındığında gençlerde rinoplasti yaşının alt hududu, kızlarda ortalama 16-17, erkeklerde 17-18 olarak kabul edilir. Burun estetiği yaşının ise üst sonu yoktur.

  • Burun estetiğiameliyatının kişinin etrafı ya da ailesinin değil, şahsen kendi isteği doğrultusunda hayata geçirmek istediği bir karar olduğuna emin olmak gerek.
  • Psikolojik bozuklukların yansıması burunda gerçekleşebilir ve hasta burnunda sorun olduğunu düşünür.
  • Burun estetik görünüm bakımından çok dikkat çeken bir organdır.
  • Travmatik ya da doğumsal burun form bozuklukları daima dikkat çeker ve birden fazla vakit kişi etraftan olumsuz davranışlarla karşılaşabilir.
  • Bedensel sıhhatiniz yerinde, kişilik gelişiminizi tamamlamış, uygun yaşa gelmiş, ruhsal durumunuz olağan olup beklentileriniz gerçekçi ise, burnunuz yüzünüz ile uyumlu durmuyorsa ve birinci bakışta dikkati çekecek şekilsel bozukluğu ya da işlevleriyle ilgili problemler varsaestetik burun ameliyatıiçin uygun bir aday olabilirsiniz.
Başa dön tuşu