Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Estetik burun ameliyatları sonrasında burunda oluşabilen eğilme, asimetri üzere anatomik sorunlar, burun tıkanıklığı üzere işlevsel problemler ya da oluşan görsel sonucun istek edilen biçimde olmaması üzere durumlarda yapılan ikinci ya da daha fazla sayıdaki cerrahi müdahaleler “revizyon” olarak isimlendirilmektedir.

Burun estetiğinin en sık revizyon yapılan cerrahi süreçler ortasında olmasının nedeni, yüzün ortasında yer alan burun üzerinde oluşan sorunların göz önünde ve dikkat cazip olmasıdır.

Estetik burun ameliyatları sonrasında tekrar cerrahi uygulama gerektiren bir sorun oluşma oranı hakkında verilen oranlar çok farklılık göstermekle birlikte bu oranın %10-15 civarında olduğu kabul edilmektedir.

Ameliyat sonrasında istenilmeyen sonuç ya da sorunların oluşmasına neden olan değişik etkenler vardır, bunların içerisinde en sık karşılaşılanlar;

·       Ameliyat öncesinde sorunların tam olarak belirlenememesi

·       Hastanın beklentilerinin tam olarak anlaşılmamış olması

·       Cerrahi teknikte yapılan hatalar

·       Hastaya ilişkin yapısal özellikler (çok ince ya da kalın cilt, eğri burun vb.)

·       Ameliyat sonrası güzelleşme periyodunda yaşanan sorunlar (travma, enfeksiyon vb.) olarak sayılabilir.

Revizyon gerektiren görsel sorunlar dört farklı kategoriye ayrılabilir;

·       Estetik açıdan bariz bir sorun olmamasına rağmen hastanın dilek ettiği sonucun elde edilmemesi

·       Minör sorunlar: Burun sırtında küçük düzensizlikler, burun ucunda hafif asimetriler

·       Orta derecede sorunlar: Burun solunumunu da olumsuz etkileyen asimetri ve düzensizlikler

·       Majör sorunlar: Kıkırdak ya da kemik yapılarda kayıp ya da bozulma ile birlikte burun solunumunu olumsuz etkileyebilen önemli asimetri ve deformiteler.

Burun estetik ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinin tamamlanması ve burnun en son formunu almasının yapılan cerrahi müdahalenin içeriğine bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl ortasında sürdüğü kabul edilmekle birlikte burun cildinde oluşan değişikliklerin sonuçlanması daha da uzun sürebilmektedir. Bu nedenle genel olarak ikinci bir ameliyat yapılmadan evvel katiyetle en az bir ya da bir buçuk yıl beklenmesi önerilmektedir.

Revizyon ameliyatın zamanlaması için belirleyici rol oynayan en büyük etken revizyon gerektiren sorunun nedeni ve içeriğidir.

Hafif düzensizlikler, asimetrik oluşumlar ve hastanın cilt yapısının kalın oluşu ya da çok düzgünleşme dokusunun bölgesel birikmesinden kaynaklanan sorunlarda ekseriyetle güzelleşmenin tamamlanmasının beklenmesi (en az 1 yıl) ve bu ortada gerekli durumlarda kortizon enjeksiyonları ile kalın ve ödemli dokuların inceltilmesi uygun olmaktadır. Birinci ameliyatta burun sırtına hal vermek emeli ile kullanılan kıkırdak greftere yönelik ikinci bir düzeltici müdahale yapılmadan evvel kullanılan greft tekniğine bağlı olarak 1,5-2 yıl beklenmelidir.

Zaman içerisinde düzelme ihtimali olmayan, tıpkı vakitte hastanın burun teneffüsünü olumsuz tarafta etkileyen majör sorunlarda yahut ameliyat sonrası buruna alınan darbelere sonucu oluşan asimetri ve deformitelerde düzgünleşme süreci beklenmeden ikinci ameliyatın yapılması tercih edilmektedir.

Estetik acıdan bariz bir sorun olmamasına rağmen hastanın beklentilerini karşılanamaması nedeni ile yapılacak revizyonlarda üçüncü ameliyat riskini en aza indirebilmek için en hakikat yaklaşım, en az 1 yıl uygunlaşmasını tamamlanmasını beklemek olacaktır.

Revizyon burun ameliyatları, bir evvelki ameliyata bağlı olarak doku planlarında görülen bozukluklar, cilt ile kıkırdak ya da kemik çatı ortasında oluşan yapışıklıklar ve kıkırdak ya da kemik dokularda oluşmuş hasar ve deformiteler nedeni ile cerrahi acıdan kıymetli zorluklar içeren müdahalelerdir.

Bu nedenle revizyon ameliyatlarda başarılı bir sonuç almak için mevcut sorunların çok güzel kıymetlendirilmesi, ameliyat sırasında uygulanabilecek kulak, kaburga kıkırdağı alınması üzere alternatif yaklaşımların evvelce planlanıp gereken hazırlıkların yapılması ve ameliyatı yapacak cerrahın bu tıp müdahaleler için kâfi bilgi birikimi ve deneyiminin olması gerekmektedir.

şlıkla

Revizyon Burun Ameliyatında Burun Ucu Estetiği

Revizyon burun ameliyatına en sık başvurulan neden burun ucunun istek edildiği üzere olmayışıdır. O denli ki burun ucu kişinin profilden görünümünü büsbütün değiştirmekte ve yüz formunu belirlemektedir. Bu nedenle burun ucunda görülen rastgele bir sorun ya da birinci ameliyatrta istenmeyen bir sonuçla karşılaşılması durumunda revizyon burun ameliyatı içerisinde burun ucu estetiği uygulanmaktadır. 

Revizyon burun ucu estetiği sırasında; burun kemerine ya da septuma müdahale edilmemekte, burun ucunda bulunan kıkırdak ve yumuşak dokular üzerinde çalışma yapılmaktadır. Bu ameliyat çeşidi çoklukla burun ucu düşüklüğü sorunlarında tercih edilirken birebir vakte burun ucunda asimetri bulunması ya da geniş olması ve çok kalkık sonucunda da uygulanmaktadır.   Revizyon burun ucu estetiği yaklaşık 45 dakika sürmekte ve çoklukla lokal anestezi uygulaması altında gerçekleştirilmektedir. Hasta ameliyattan 6 saat sonra taburcu edilebilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Görüşme

Revizyon burun estetiği; birinci ameliyatın başarılı bir halde sonlanamadığı durumlarda uygulanmaktadır. Bir burun estetiği ameliyatının başarız olmasına neden olan faktörler; ameliyat planlamasının nitelikli bir biçimde yapılamaması, ameliyatı uygulayacak hekimin deneyimli ve donanımlı olmaması ve ameliyat sonrası güzelleşme sürecinde burun bakımının yanlışsız bir biçimde yapılamaması olarak belirlenebilmektedir. Bununla birlikte burun ameliyatı uygulanan kişinin dilek etmediği bir sonucun ortaya çıkması ve burnun işlevsel özelliklerinin ziyan görmesi, teneffüs sorunları yaşanmaya başlanması burun estetiği ameliyatının başarısızlıkla sonuçlandığı manasına gelmektedir.

Revizyon burun estetiği ameliyatı öncesinde hastanın hem ruhsal hem de fizyolojik açıdan kendini yeni bir operasyon sürecine hazır hissetmesi büyük kıymet taşımaktadır. İkinci burun ameliyatlarında hekim ile görüşme ve ameliyat planlaması birinci ameliyata oranla çok daha ihtimamlı ve detaylı bir formda gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle alanında uzman ve deneyimli bir tabibin tercih edilmesinin yanında yaşanılan şikayetleri ve dilek edilen burun halini doktora çok detaylı bir biçimde anlatmak gerekmektedir.

Başa dön tuşu