Online Danışmanlık Etkili Mi?

Online danışmanlık, yüz yüze danışmanlığa göre:

Danışanın yaşadığı çevrede danışmanlık hizmeti bulunmaması

Danışanın çalışma saatleri ve ulaşım süresi nedenleriyle danışmanlık hizmetine zaman ayıramaması

Danışanın danışmanlık hizmetine ihtiyacı olduğu dönemde pandemi olması, danışanın hasta olması veya danışanın sürekli olarak birine bakım vermek zorunda olması gibi sebeplerle fiziki olarak evden ayrılamaması

Online danışmanlık herkesin danışmanlık hizmetine ulaşabilmesini sağlama noktasında önemlidir ve yapılan birçok araştırmada yüz yüze terapi kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ancak bu etkililiğin sağlanması için danışmanın ve danışanın bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir:

Danışman ve danışanın internet hızının yeterli olması ve bağlantının sık sık kesilmemesi

Teknolojik ekipmanların (kamera ve mikrofon) danışmanlık hizmetini vermek için yeterli düzeyde olması

Danışman ve danışanın seanslarda kullanmak için kimsenin olmadığı, sessiz, rahat bir yer temin edebilmeleri

Yukarıdaki maddelerin mümkün mertebe sağlanması online danışmanlığın yüz yüze danışmanlık kadar etkili olmasını sağlayacaktır. Ancak danışanın bu maddeleri tam olarak yerine getirememesi ve yüz yüze danışmanlık alamaması durumunda danışana danışmanlık hizmetinden alacağı verimin azalacağı belirtilerek danışmanlık verilebilir. Gerekirse sesli görüşme ve mesaj yoluyla da hizmet sağlanabilir.

Ayrıca online danışmanlık başarısının danışan özelliğinden etkilendiği durumlar da vardır:

Danışanın online danışmanlığın etkili olmayacağına dair değişmez bir inancının olması. Bazen danışanın, her ne kadar araştırmalar ve psikolog deneyimleri aksini söylese de, online danışmanlığın işe yaramayacağına dair direnç gösteren bir inancı olabilir. Bu durum danışanın danışmanlık hizmeti almaya dair motivasyonunu etkileyebilir, seansları takip etmesini zorlaştırabilir, verilen ödevleri yapmamasına sebep olabilir.

Danışanın çocuk olması. Küçük yaştaki çocuklara online danışmanlık yapmak çocuğun yaşam alanına dair bilgi edinme noktasında önemlidir. Ayrıca bakım veren kişinin çocuğunu yüz yüze görüşmeye götürmesinde zorluk yaşadığı ya da iş, boşanma, mesafe gibi çeşitli nedenlerle bakım verenlerden birinin danışman ile yüz yüze görüşemediği durumlarda online danışmanlık avantajlıdır. Ancak genelde çocukların dikkat süreleri daha kıstlıdır, kısa vadedeki fayda ve zarara daha duyarlıdırlar. Bunun yanında çoğunlukla çevresel yönlendirme sonucu danışmanlık hizmetinden faydalanırlar. Çocukların danışmanlık hizmetinin amacını ve önemini tam olarak içselleştirmeleri zordur. Hizmeti tam olarak anlayamamış bir çocuk, sıkılma gibi basit bir nedenle danışmanlık hizmetine son verebilir ve gerekli çabayı göstermekte zorlanabilir.

Yüz yüze danışmanlıkta da olduğu gibi, psikotik semptomları olan, madde bağımlısı veya kendine ya da bir başkasına zarar verme düşüncesinde olan kişilere online danışmanlık vermek yeterli olmayabilir. Bu tür durumlar psikiyatrik tedavi gerektirebilir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu