Omuz Hastalıkları Tedavisi

Omuz insan bedenin en karmaşık eklemidir. Yapısı prestiji ile her istikamette harekete imkan verdiğinden ile rahatsızlıklara son derece yatkındır.

Omuz Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Omuz ağrısının en sık sebepleri

 • Kas yırtıkları, zedelenmeleri,
 • Bursit ve tendinit(içi sıvı dolu kesecikler, tendon iltihabı)
 • Kırıklar, çıkıklar,
 • Sinir sıkışmaları,
 • Kireçlenmeler,
 • Romatizmal hastalıklar (özellikle polimiyalji romatika)
 • Donuk omuz (eklemde hareket kıstlanması)
 • Boyun fıtıkları

Omuz ağrıları şahsen omuz ekleminden kaynaklanabileceği üzere diğer bir bölgeden omuza yansıyan ağrılar da olabilir.

Omuza bağlı rahatsızlıklar dışında omuz ağrılarına sebep olan rahatsızlık boyun kaynaklı hastalıklardır(örneğin boyun fıtığı , uzunluğunda hudut sıkışması ve benzeri)

Bu tıp şikayetleri bulunan hastaların tedavisi için âlâ bir fizik muayene ve gerek görülür ise radyolojik tetkikler (MRG, Direkt Grafi) gerçekleştirdikten sonra planlanmalıdır.

Omuz eklemi ağrıları temel olarak iki kısımda incelenebilir.

1-Akut ( Yeni) :Ağrılar düşmeye, zorlamaya, çarpmaya yada omuz kırık yahut çıkıkları sonrası oluşabilir.

Ağrı mevcut travmanın çabucak sonrasında görülebileceği üzere bu şikayetler bir kaç hafta sonra bile oluşabilmektedir. Bu çeşit ağrılar cam silmek, boya yapmak, perdeyi takmaya çalışmak, ampül takmak üzere kolların omuz hizası üstünde yapılan uzun müddetli yorucu bir omuz aktivitesi yada ağır bir yük kaldırma, halı çarşaf yada elbise sirkelemek üzere işlerin sonrasında da omuz ağrısı başlayabilir.

2-Kronik ( uzun müddetli var olan ) :Kronik omuz ağrıları ise uzun vakit zarfında birinci başlarda kuvvetli işlerde kendini yavaşça hissettiren vakitle gece uykularından uyandıran , daha ilerleyen vakitlerde günlük mesken işlerini bile yapmaya zorlayan ağrılardır.

Omuz ağrısında hangi durumlarda tabibe başvurulmalıdır?

 • Omuz ağrısı, omuz eklemi travmalarından sonra başladıysa,
 • Omuzda hal değişikliği,
 • Omuzda giderek artan ağrı,
 • İstirahatte devam eden ve/veya gece uykudan uyandıran omuz ağrısı,
 • Omuzda ağrı hafif olsa da ,3 gün istirahat ve ağrı kesici kullanımına karşın devam ediyor ise,
 • Kolu kaldırmakta zahmet,
 • Kolunuzu kullanarak olağanda kaldırabilecek rastgele bir nesneyi kaldırmakta zahmet hissedilmesi,
 • Omuz ekleminizde kızarıklık, ısı artışı olması durumu.

Omuz Ağrısında Ne Üzere Tetkikler Gerekebilir ?

Direk Grafi (Röntgen) :kemik yapıyı göstermektedir, kırık, çıkık yada kireçlenme teşhisinde yardımcıdır.

Ultrason:Ultrason ile omuz ve etrafındaki tüm yumuşak dokular ve eklem görüntülenebilmektedir.

EMG (Elektro Myelo Grafi) : Hudut yaralanması düşünülen hastalarda ise EMG tetkiki gerekebilir.

MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme):Omuz ağrılarının çok büyük kısmı yumuşak doku kaynaklıdır. MRG yumuşak doku, kaslar, bağlar, tendonlar, omuz sıkışması ve gibisi tüm yapıların görüntülenmesinde en yararlı tetkiktir. Omuz ağrısının değerlendirilmesinde hala MRG en çok kullanılan ve güvenilen görüntüleme metodudur.

Omuz Ağrısında Hangi Tedaviler Uygulanabilir?

Tedavi planlanırken şikayeti bulunan kişi kesinlikle muayene edilmeli gerekli radyolojik tetkikler sonucu ile değerlendirilip karar verilmelidir.

Cerrahi Dışı Tedaviler:

İstirahat:Akut gelişen şiddetli omuz ağrılarında omuzun zorlayıcı hareketlerden koruyarak istirahati , ödem çözücü özelliği olan ağrı kesicilerin kullanılması ve buz uygulama formunda gerçekleştirilir. Omuz askısında istirahat ise hasta kolunu taşıyamayacak kadar şiddetli ağrısı varsa mümkün olduğunca kısa müddetli kullanılmalıdır. Aksi takdirde omuz ekleminin donmasına sebep olacaktır.

Fizik Tedavi :İstirahat ile geçmeyen omuz ağrılarında uygulanılabilinecek bir tedavidir. On-onbeş seasnlık bir fizik tedavi birden fazla vakit kâfi olmaktadır.

KORTİZON (Omuz Enjeksiyonu):Kortizon ve türevleri ile uygulanan bir tedavi yoludur, bu çeşit bir tedavi planlandığında ilgili enjeksiyon kesinlikle ortopedi uzmanınca gerçekleştirilmeli ve kortizonun oluşabilecek yan tesirlerinden ötürü uygulanacak bölgeye titizlikle uygulanmalıdır. Yılda ikiden fazla uygulanması önerilmemektedir.

SODYUM HYALURİNAT (Omuz enjeksiyonu) :Sodyum Hyalurinat (halk ortasında bilinen ismiyle horoz ibiği) iğneleri bilhassa omuz kireçlenmelerinde uygulanabilinecek bir tedavi formülü olmakla birlikte uygulanacak hasta seçimi ve teşhisi tedavinin muvaffakiyetinde değeri büyüktür. Yılda bir kezden fazla uygulama önerilmemektedir.

PRP (Omuz Enjeksiyonu) :Temel mantık trombosit açısından varlıklı plazma, yahut otolog şartlandırılmış plazma (ACP) sayesinde kıkırdağı, tendonları, ligamentleri, kasları ve hatta kemiğini onarmak için kanın doğal düzgünleştirici özelliklerinden faydalanmaktır. Uygulama Hastanın kendine ilişkin kandan hazırlandığı için yan tesiri bulunmamaktadır. Uygulama birer hafta orta ile en az iki seans olmak üzere hastanın ağrı şikayetlerine nazaran 3 yada 5 kez uygulanarak gerçekleştirilir. Yanlışsız teşhis ve titiz uygulama ile omuz ağrılarının tedavisinde çok başarılı ve net sonuçlar görülür.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ (Omuz Enjeksiyonu):Vücutta birçok dokuda olmalarına karşın en sık kemik iliği, yağ dokusu yahut dizi döşeyen sinovyal zar üzere dokulardan kök hücreler elde edilir. Alınan doku örneği, hücre kültüründe çoğaltılarak yahut özel santrifüj sistemleri kullanılarak saflaştırılır. Omuz ağrılarının sebebi bilhassa kireçlenmeye ve kıkırdak hasarına bağlı olduğu durumlarda uygulanır. Hakikat teşhis ve titiz bir uygulama ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Cerrahi Tedaviler:

OMUZ ARTROSKOPİSİ:Omuz artroskopisi Omuz eklemine ilişkin hastalıkların kapalı kameralı metotlarla tedavi edilmesine imkan veren bir seçenektir. Bu cerrahi formül , kısa ameliyat müddetleri, kısa hastanede yatış müddetleri ( 1 gün) ve hastaların olağan hayatlarına işlerine süratli bir biçimde dönebilmelerini sağladığı için günümüzde tüm hastalarda ( genç, orta yada ileri yaş fark etmeksizin) yaygın bir halde ortopedik cerrahi müdahalelerde tercih edilmektedir. Omuz eklemi rahatsızlığına bağlı oluşan tekrarlayan omuz eklemi çıkıkları, gece uyutmayan omuz eklemi ağrıları, travma yada zorlamaya bağlı omuz ekleminin hareketlerinin kısıtlanmasına yol açan bir çok rahatsızlıkta artroskopi prosedürü ile müdahale edilebilmekte ve açık cerrahiye nazaran ameliyat sonrası hasta konforu çok daha düzgün düzeylerde olmaktadır.

AÇIK OMUZ CERRAHİLERİ:Omuz artroskopisinin sıhhat teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte açık cerrahi ihtiyaçlar azalmıştır. Lakin omuz artroskopisi ile tedavi edilemeyecek omuz hastalıklarında uygulanmaktadır. En önemli açık cerrahi ile gerçekleştirilen ameliyatlar;

– Omuz kırıklarına yönelikPLAK VİDA CERRAHİSİuygulamaları

– Cerrahi tedavi dışında tedavisi mümkün gözükmeyen ilerlemiş omuz kireçlenmelerine bağlıOMUZ PROTEZİ ( Parsiyel, Total yada Reverse)ameliyatları.

–TENDON TRANSFERİameliyatları.

Başa dön tuşu