Kulak Estetiği (Kepçe Kulak Ameliyatı)

Kulakta, doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan sebeplerden kaynaklı estetik operasyonu gerektiren hal bozuklukları ortaya çıkabilir. Kulak gelişiminin %80-%90’nının 6 yaşında tamamlandığını söyleyebiliriz. Kulağın doğumsal olarak tam ya da kısmi yokluğu, kulak etrafı ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulağın buruşturulmuş kağıt üzere büzüşük olması, sivri kulaklar, ve ya bir kaza sonucu kulağın kısmi ya da tümünün kaybı üzere nedenlerle kulak biçim bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu hal bozuklukları bireyleri ruhsal olarak etkilemenin yanı sıra toplumsal bağlantılarına de ziyan vermektedir. Bu durum okul çağındaki çocuklarda arkadaşları tarafından kulaklarıyla dalga geçilmesine bağlı muvaffakiyet eksikliği ve okuldan uzaklaşma isteği olarak kendini gösterirken birebir duruma bayanlarda ve erkeklerde ise saç kullanımının kısıtlanmasıyla kendini gösterir. Şahıslarda özgüven sorunu yaratan bir durumdur.

Kepçe Kulak Neden Oluşur?
Kulak özel bir kıvrıma sahip olan bir duyu organımızdır. Kulak hali konusunda en çok şikayet edilen hususlardan biri olan kepçe kulak sorunu için iki ana sorundan bahsedebiliriz.
Kulak ardı kemik ile kulak kepçesi ortasındaki açının çok geniş olması
Kulağın üst kısmında yer alan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin ütülenmiş üzere dümdüz bir yapıya sahip olması
Bu durumlar bireylerde her iki kulakta da görülebilmesinin yanı sıra bazen tek kulak olağanken öbür kulakta hal bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Çoklukla genetik faktörler neden olmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Vakit Yapılmalıdır?
Çocuklar için kepçe kulak ameliyatının erken yaşlarda yaptırılmasını öneriyoruz. Zira daha evvel de bahsettiğimiz üzere kepçe kulak sorunu yaşayan çocukların okul çağında etraflarından aldıkları olumsuz reaksiyonlarla birlikte muvaffakiyetlerini ve psikolojilerini olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun yanı sıra çocuk hastalarımızın ameliyat sonrası yeni manzaralarına adaptasyonu yetişkinlere göre daha kolay olabilmektedir. Çocuk hastalarımızın güzelleşme mühleti de yetişkinlere nazaran daha süratli olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı için en ülkü yaşın da çocuğun okula başlamadan evvelki devir olan 5-6 yaşlar diyebiliriz. Yetişkinler için rastgele bir üst hudut yoktur. Çocuklarda kulak kıkırdağı yumuşak olduğu için hem güzelleşme süreci hem de ameliyat muvaffakiyet daha yüksek olur. Yetişkinlerde ise ameliyat sonrası sert olan kulak kıkırdağı eski haline dönmekte birtakım problemler yaşanabilir. Bu nedenle, ameliyat öncesi bu kıkırdak sertliğini göz önüne alarak bir ameliyat planlaması gerçekleştirilmesi gerekir. Kulak estetik ameliyatı, dış kulak üzerine yapılan süreçler olduğu için kulak zarına yahut işitmeyi etkilemez ve kulağın iç yapısına ziyan verecek hiçbir durum yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Çok kolay bir estetik operasyon üzere görünse de aslında çok kıymetli bir ameliyattır ve kesinlikle alanında uzman bir doktor tarafından yapılması önerilir. Hastanın yaşına ve durumuna nazaran hekiminizin teklifiyle genel anestezi ya da lokal anestezi biçiminde yapılır. Bu ameliyatta kesiler kulak gerisinden yapıldığı için rastgele bir iz kalma durumu yoktur. Kulaktaki sorunun temel nedenine yönelik bir estetik operasyon uygulanarak ekseriyetle kulak kıkırdaklarına olması gerektiği üzere biçim verilir ve kulak geriye yanlışsız tekrar konumlandırılır. Kulak estetiğinde birinci olarak kulak kepçesi gerisinden iğ formunda bir deri kesiminin çıkartılması süreci yapılır. Kıvrım oluşturmak için dikiş konulacak kısımlar işaretlendikten sonra kıkırdak törpülenerek uygun bölgelerden kıvrılacak kıvama getirilir ve kulak biçimi belirginleştirilir. Daha sonra kulak tabanı ile baş kemik zarı ortası dikişler ile kulak ile baş ortasındaki açı daraltılır. Kulak sayvanına daha evvelce planlanan bölgelere konulan dikişler ile hal verilir. Kulak gerisi deri estetik dikiş ile onarılarak kulak ameliyatı tamamlanır. Ameliyat sonunda kulağa 1-2 hafta müddet ile özel bantlar takılır ve daha sonrasında çıkarılır.
Kepçe kulak cerrahisinde uygulanan bir öbür sistem ise iple kulak estetiği sürecidir. 15-20 dakika aralığında süren bu süreçte rastgele bir kesi ve kanama durumu yaşanmaz. İple kulak estetiği sürecinde kulağın gerisinden açılan küçük delikler vasıtasıyla hal vermek gayesiyle kulağa cerrahi ipler yerleştirilir.
Cerrahinin hangi teknikle yapılacağına kulak kıkırdaklarının muayenesi sonrası hekiminizin karar vermesi gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Dönem
Ameliyat sonrasında bireylerin günlük hayatına devam etmesinde rastgele bir sakınca yoktur. Hastalar birebir gün taburcu edilir. Ameliyattan sonrasında kulak pamuktan bir yatağın içinde muhafazaya alınır ve hastanın kulakları çepeçevre saran bir bandaj uygulaması yapılır. Bu bandaj hastanın düzgünleşme sürecine nazaran 3 ile 7 gün sonrasında alınır. İple kulak estetiği sürecinde ise birinci 3 gün bu bandaj kullanılır. Hastalara bir hafta boyunca gece uyurken başına sarmaları için elastik bandaj uygulaması önerilir. Daha sonrasında hastaların 3 hafta kadar tenisçi bandı yahut saç bandı kullanılması gerekebilir. Bu bandajın kullanılması kulak biçiminin daha düzgün korunmasına yardımcı olur. Bu sayede eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlerdeki yük azaltılmış olur ve böylelikle kıkırdak sertleşerek yeni durumunda düzgünleşir. Ayrıyeten bu band kullanımı ödemi azaltır, şişliğin biraz daha çabuk düzelmesini sağlar ve uyurken kulağın yastığa sürtünmesini ya da zorlanmasını önler. Kulakta birkaç hafta sürecek bir hissizlik olması olağandır. Ameliyat sonrasında saç kurutma ve fön süreçlerinden uzak durulmalıdır. Ameliyat sırasında kullanılan dikişler bizatihi eriyen dikişler olduğu için alınmasını gerekmez ve 1 hafta sonrasında bizatihi erimeye başlarlar ve 3 hafta sonrasında büsbütün kaybolurlar. Birinci hafta kulak kıvrımlarında ödem ve şişlikler ve hafif ağrı olması olağandır. Birinci haftadan sonra bu şişlikler ve ödemler azalacaktır. Ameliyattan sonraki 3. gün hastalar ılık duş alabilirler lakin mühleti çok uzun olmamalıdır. 1,5 ay boyunca kulağın bükülebileceği ya da rastgele bir darbe alabileceği aktivitelerden uzak durmak gerekmektedir. Bilhassa bu durum çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Dinlenme müddeti 5 gün olarak önerilir.

Başa dön tuşu