KRONİK BADEMCİK ENFEKSİYONU

Kronik bademcik enfeksiyonu çoğunlukla çocukluk çağında başlayan aralıklarla erişkin periyotta de devam edebilen bir hastalıktır. Çocukluk çağında bilhassa 2 yaş sonrası enfeksiyonlar ortama bağlı olarak artmaktadır. Kreş üzere toplu hayat alanlarında etraftan kaynaklanan potansiyel bulaş arttığı için sık enfeksiyonlar görülmektedir.

Genellikle birinci sene kreş süreci gözlemlenir ve takiplerde bilhassa bademciklere müdahale düşünülebilir. Aktüel bilgiler ışığında enfeksiyon sıklığı son 3 senede 3’er defa , son 2 senede 5’er kere ve son 1 senede 7 ve üzeri bademcik odaklı enfeksiyon izleniyorse bu bir ameliyat için endikasyon oluşturmaktadır. Enfeksiyon sayıları bu kriterlere uymasa da bilhassa bademciklerin büyüklükleri yeme-içme , uyku ve konuşma bozukluklarına yol açarsa tekrar tabip ameliyat önerebilir. Bilhassa bademcik ameliyatları 3 yaş üzeri hastalarda ortalama olarak da 6-7 li yaşlarda sık uygulanır. Erişkin hasta kümelerinde üst hudut olmamakla birlikte genel anestezi açısından risk oluşturacak durumlar ( kronik hastalıklar, kanama bozuklukları) varsa prosedür uygulanmaz.

Erişkin hastalarda bademcik enfeksiyonları daha gürültülü geçebilir. Bu yüzden senede 3 ve üzeri enfeksiyonlar da dahi müdahale düşünülebilir. Erişkin hasta kümesinde daha çok olmakla birlikte bademcik girinti çıkıntılarında biriken yemek artıkları magma dediğimiz bademcik taşlarını oluşturur ve berbat koku nedeniyle toplumsal bir soruna dönüşür. Bu nedenle de nadiren ameliyat düşünülür. Bu taşların tek tek temizlenmesi mümkün olmaz ve tekrarlar.Ancak günlük gargaralar tahminen oluşumunu geciktirebilir. Bademcik enfeksiyonları değerlendirlirken bilhassa A kümesi Beta

Hemolitik Streptokok dediğimiz bakteri kültür alınarak tetkik edilir.Bu bakteri enfeksiyonlarının tespiti kalp , eklem ve böbreklerde yaratabileceği hasarlardan korunabilmek için değerlidir. Bilhassa kültürde üreyen beta enfeksiyonunun tedavisinde 10 günlük penisilin tedavisi yada 5 günlük azitromisin tedavisi planlanmalıdır. Aylık penisilin iğneleri ise potansiyel komplikasyon durumlarında aşikâr mühlet kullanılır.

Bademcik enfeksiyonları boyun dokuları ortasında apseleşmeye gidebileceği için bilhassa dikkat edilmeli. Kültür, kan analizleri ile teşhis desteklenmelidir. Ayrıyeten bademcik dokusundan kaynaklanabilen tümöral hastalıklar da görülebilir. Bademcik dokusu üzerinde uzun süren yara oluşumları ve boyun bölgesinde oluşan şişlkler dikkatle tetkik edilmelidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Başa dön tuşu