Kepçe Kulak Ameliyatı

Tüm dünyada ve ülkemizde sıklıkla rastlanan bir sorun olarak karşımıza çıkan kepçe kulak sorunu, bedenin genel işleyişinde olumsuz rastgele bir tesir oluşturmayan lakin estetik açıdan çeşitli tasalar ve rahatsızlıklar oluşturan bir durumdur.

Kepçe kulak ekseriyetle, olması gerekenden daha büyük kulak olarak algılanmaktadır lakin kepçe kulak, kulak büyüklüğüyle ilgili bir durum değildir, yalnızca kulak kıkırdaklarının formu ile ilgilidir.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak, kulak bölgesinde sıklıkla görülen bir form bozukluğudur. Kepçe kulak sorunu temel olarak iki durumdan ötürü ortaya çıkmaktadır;

-Kulak bölgesinde bulunan kıkırdakların gevşek nitelikte olması durumu, kulağın baş ile yaptığı açının olması gerekenden daha geniş olmasına sebep olmaktadır. Bu durumda kulak, dışarıya yanlışsız açık görünmektedir.

-Kulak kıvrımlarının yetersizliği sebebiyle, kulak olması gerekenden daha düz görünmektedir. Olağan bir kulak yapısında bulunması gereken üst kıvrımların oluşmaması ya da yetersiz oluşması durumunda, kepçe kulak durumu ortaya çıkmaktadır.

Temel olarak iki durumdan kaynaklanan kepçe kulak sorunu, öne yahut yana eğilmiş duran kulaklar ile estetik bulunmayan bir manzara ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kepçe kulak durumu, ekseriyetle her iki kulakta ortaya çıkmaktadır, kimi durumlarda ise tek kulakta oluşabilmektedir.

Kepçe Kulak Nedenleri Nelerdir?

-Kepçe kulak, büsbütün genetik faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Doğumsal bir sorun olan kepçe kulağın, anne ya da babada görülmesi durumunda şahısta ortaya çıkma ihtimali artış göstermektedir.

-Kulak ardı kemik ile kulak kepçesi ortasında bulunan açının, olağana nazaran çok geniş olması sebebiyle kepçe kulak sorunu ortaya çıkabilmektedir.

-Kulak kıkırdaklarının, doğuştan gevşek niteliğe sahip olması sebebiyle kepçe kulak sorunu ortaya çıkmaktadır.

-Kulak yapısında kalıtsal sebeplerle bulunan form bozuklukları bulunması, kulağın üst kısmında yer alan kıvrımların kâfi formda oluşmamasına ve kulak kepçesinin ütülenmiş üzere dümdüz bir yapıda olmasına neden olmaktadır.

Kepçe kulak durumuyla ilgili yapılmakta olan çalışmalar, kulak kaslarındaki gevşekliğin kandaki östrojen hormonu seviyeleri ile bağlantısını araştırmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatında Ne Yapılmaktadır?

Kepçe kulak ameliyatlarında temel hedef, kulağın sahip olduğu formun değiştirilmesidir. Bu doğrultuda, kepçe kulak oluşumuna sebep olan iki temel öge üzerinden hareket edilerek kulak halinde değişiklik yapılmaktadır.

-Kulağın baş ile oluşturduğu açının olağana nazaran daha geniş nitelikte olması durumunda, kepçe kulak ameliyatlarında bu açıyı azaltmak amaçlanmaktadır. Kulak ile baş ortasındaki açının azaltılması gayesiyle, tam olarak kulak ile başın birleştiği yere sağlam dikişler yapılmaktadır. Böylelikle olağan bir kulak ve baş açısı oluşturulmaktadır.

-Kulağın üst kısmında kâfi nitelikte kıvrımlar oluşmaması durumunda ise, kulağın gerisinden, derinin altından kıkırdağa güçlü dikişler uygulanmakta, böylelikle kulak eğilmektedir. Böylelikle kulaktaki ütülenmiş üzere görünen ve estetik olmayan imaj, doğal bir kıvrıma dönüştürülmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Kepçe kulak ameliyatları, hastanın yaşı göz önünde bulundurularak, hakikat tekniklerle ve gerçek vakitte gerçekleştirilmelidir.

-Kepçe kulak ameliyatlarında, tam olarak kulak gerisinden kesi yapılmaktadır. Kulak gerisinden kesi yapılması sebebiyle, iz kalma ihtimali ortadan kaldırılmaktadır.

-Kepçe kulak ameliyatı, lokal ya da genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilebilmektedir.

-Ameliyat sonrası alınması gereken dikişler oluşturulmamaktadır.

-Kepçe kulak ameliyatlarının müddeti, ekseriyetle şahısta bulunan kulak sıkıntısının düzeyine nazaran değişiklik gösterse de ortalama olarak 45-90 dakika sürmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı, düzgünleşme süreci ve sonrasında, kişinin duymasına rastgele bir tesir oluşturmamaktadır. Kolay, süratli ve tesirli formüllerle gerçekleştirilebilen kepçe kulak ameliyatlarında düzgünleşme müddeti azamî 1-2 hafta olmaktadır.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Bebeklik periyodunda gözlemlenen kepçe kulak meseleleri, hekim denetiminde birtakım elastik bantların birkaç ay mühletle kullanılması sonucu, ilerleyen süreçte ameliyat olunmasına gerek kalmadan sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayabilmektedir.

Çocukluk devrinde ise, ilkokul çağında bile kepçe kulak ameliyatları yapılabilmektedir. Çocukluk devrinde gerçekleştirilecek olan kepçe kulak ameliyatlarına ise, estetik cerrah tarafından yapılan muayene sonucunda karar verilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı, yetişkinlere de gerçekleştirilebilen fakat çocukluk periyodunda yapılması, çocuğun ruhsal ve toplumsal istikametten daha özgüvenli ve sağlıklı biçimde gelişim göstermesi bakımından kıymetlidir. Bu bakımdan ilkokul öncesi devirde kepçe kulak ameliyatı yapılması açısından en uygun bulunan yaş aralığı; 4-6 yaş civarı olarak belirtilmektedir.

Başa dön tuşu