İşitme – İşitme Cihazları | kbbhastaliklar.com

Dış ortamdaki sesi alıp yükselterek kulağa aktaran cihazlardır. İşitme cihazları kemik yolu ile iletim sağlayan cihazlar ve hava yolu ile iletim sağlayan cihazlar olarak iki farklı şekildedir. Hava yolu cihazlar kulak arkası, kulak içi ya da kulak kanalı içi olmak üzere iç farklı türdedir. 


İşitme kaybının tipi ve derecesi cihazdan görülen faydayı etkilemektedir. İşitme kaybı olan kişilerde işitme seviyesinde azalmaya ilaveten işitmeyi konuşmayı anlama kapasitesinde de azalma oluşur. İletim tipi kaybı olan hastalarda işitmeyi anlama yeteneği azalmaz ve bu grup hastalar cihazdan en fazla fayda görürler. Sinirsel tipi kaybı olan kişilerde bazen konuşmayı anlama kapasitesi de azaldığı için en mükemmel cihazla bile işitileni anlamak her zaman mümkün olmayabilir.

İŞİTME CİHAZI KULLANMANIN ÖĞRENİLMESİ:

Kaybın derecesi, cihazın özellikleri ve kişisel faktörler cihaza uyumunun başarısını ve süresini etkilemekle beraber bir program çerçevesinde rehabilitasyonunda bariz faydası olmaktadır. İşitme cihazına yani başlayan kişilerin aşağıdaki öneriler doğrultusunda uyum sağlaması daha kolay olacaktır:

Cihaz önce evde kullanılmaya başlanmalıdır: Bu cihazlar ortamdaki her türlü sesi yükselttiği için konuşmaya yoğunlaşmak zaman almaktadır. Bu uygulama arka plan gürültülere alışmayı sağlar.

Cihaz rahat hissedildiği sürece kullanılmalı, rahatsızlık hissedildiğinde çıkartılmalıdır.Günlük kullanım süreleri kademeli olarak artırılmalıdır.

Alışana kadar cihazı birkaç gün sadece bir kişi ile konuşurken kullanmak uyumu hızlandırır.

Tüm kelimeleri duymaya ve anlamaya çalışmamak gerekir.

Arka plan gürültülerin anlamayı etkilemesi normaldir. Gürültü ve konuşmayı birbirinden ayırt edebilmek zaman alacaktır.

Sesin geldiği yönü anlamaya yönelik pratik yapılmalıdır. Gözler kapalı olarak dururken bir başkasının farklı yerlerden konuşmasını takip ederek bu çalışma yapılır.

Yüksek sese tolerans artırılmalıdır. Bu çalışma TV ya da radyo dinlerken sesi artırarak yapılır, rahatsız edici seviyeye gelince ses azaltılır, sonra tekrar artırılır, zamanla tolerans artar.

Farklı sesleri ayırt etmek için çalışma yapılmalıdır. Sadece tek harfi değişik kelimeler listesi hazırlayıp (masa-kasa, isim-ilim vb) birisinden bunları ikili gruplar halinde yavaşça okuması istenir. Bu sırada dudak hareketleri de takip edilerek dikkatle dinledikten sonra kelimeler tek tek okunurken ayırt edilmeye çalışılır.

Birisi yüksek sesle okurken metinden takip etmek. Ara ara durup son okunan kelimenin kontrolü yapılmalıdır.

Cihazı sadece evde kullanırken yavaş yavaş ayni anda konuşulan kişilerin sayısı artırılmalıdır. Tüm konuşanları aynı anda anlamak mümkün olmayabilir. En çok konuşan kişi üzerinde yoğunlaşmak daha faydalı olur.

Cihazın kullanıldığı ortamları yavaş yavaş çeşitlendirmek gerekir. Market, sinema, topluluk içinde vb. giderek daha kalabalık ortamlar tercih edilebilir. Bu ortamlardan sakin ve az gürültülü olanlarından başlamak uyum sürecini hızlandırır.

Dudak okuma eğitimi alınmalıdır. Cihaz kullananlarda yardımcı bir destekleyici tekniktir. 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu