İNFANTİL MASTÜRBASYON

  • İNFANTİL MASTÜRBASYON

Mastürbasyon genital organların sürtünme, elleme üzere haraketlerle yahut bacakların cinsel organ bölgesine baskı oluşturacak formda sıkıştırılması ile gelişen çocuğa bu biçimde zevk veren bir durumdur. Ekseriyetle 1-3 yaş ortasındaki çocuklarda görülür. Çoğunlukla kız çocuklarında görülmektedir. Günde 10-20-30 ve hatta daha fazla defa görülebilir. Sevgi ve ilgi azlığı olan gelişimsel geriliği olan çocuklarda daha sık olarak görülmektedir. Bir çocuk mastürbasyon yapmadan evvel kendine yalnız kalacağı koltuk ardı, masa altı üzere sessiz ve uygun bir yer arar.

Sonra bacaklarını çaprazlayarak orasına baskı yapmaya çalışır. Bazan bir oyuncağa bazan sert bir köşeye de kendini vererek bunu yapabilir. Çoklukla ellerini orasına götürmez. Bu haraketleri yaptığı vakit zevk-haz alan çocuk renk değiştirir. Kızarır, terler, nefes nefese kalabilir. Bazen kimi çocuklar annesinin kucağında oturduğu yerde bile bu haraketleri yapabilir. Çocuk engellenmeye bu işi bırakmaya zorlandığında ağlar, ajitasyon gösterebilir. Daima bu haraketi yapmak istiyebilir.

Ebeveynler bu üzere bir durumla karşılaştıklarında çocuğunun nöbet geçirdiğini zannedebilirler. Zira epilepsi nöbetlerinde de kasılma olur ve tekrarlar. İnfantil mastürbasyon ile karşılaşıldığında cep telefonları ile yapılacak olan kayıtlar teşhis için çok kıymetlidir. Çocuğum kasılıyor, kendinden geçiyor denildiğinde insanın aklına birinci epilepsi nöbeti gelmektedir. Bu nedenle bu halde bir sorun sergileyen bir çocuğun öncelikle epilepsi olmadığını ispatlamak çok kıymetlidir. Pekala bir çocuk hele de bir iki yaşındaki bir çocuk mastürbasyonu nereden biliyor ve yapmayı öğreniyor.

Çünkü bu yaş çocuklarda alt bezi kullanımı fazla olduğu için, idrar yolu enfeksiyonu, vaginit üzere enfeksiyonların olması bu çocuklarda bu bölgenin tahrişine, kaşınmasına neden olabilmektedir. Böylelikle bu sebepler mastürbasyon yapmayı çocuklara bizatihi öğretebilmektedir. İnfantil mastürbasyonun bir ilaç tedavisi yoktur. Uygun davranışsal yaklaşım kâfi olacaktır.

Başa dön tuşu