Horlama Tedavisi

Horlama, dokuda üst teneffüs yolunda titreşirken uyku sırasında gürültülü solumadır. Birden fazla insanın hayatları boyunca bir vakitlerini etkileyen yaygın bir meseledir.

Genellikle zararsızdır ve konut ilaçları ile rahatlatılabilir. Bunlar işe yaramazsa, tedavi mevcut olabilir. Bazen horlama daha önemli bir sıhhat problemine bağlıdır. Horlama bozulursa yahut öbür semptomlar varsa, doktora görünmek en uygunudur.

Horlama Hakkında Gerçekler

Horlama, yaygın ancak tedavi edilebilir bir durumdur.

Türbülanslı hava teneffüs yolunun içinden aktığı vakit, uvula ve yumuşak damakın titreşmesine neden olur.

Horlama, yüksek tansiyon ve öbür rahatsızlıkların bir belirtisi olan uyku apnesi ile alakalı olabilir.

Erkekler bayanlardan daha çok horlanır.

Bazı mesken ilaçları ve antrenmanları horlamayı önlemeye yardımcı olabilir.

Horlama Nedenleri

Uyanma saatlerinde, boğazdaki ve üst hava yolundaki dokular akciğerlere kolay hava girişi için açıktır.

Uyku sırasında yumuşak dokular ve lisan rahatlar ve hava yolunu kısmen bloke edebilir.

Hava yoluna giren ve çıkan hava kâfi direnç, titreşim yahut horlama ile karşılaşırsa, meydana gelebilir.

Obezite, sigara içmek, alkol almak ya da sık sık burun tıkanıklığı olması, daima horlama riskini artırmaktadır. Horlama, erkeklerin yüzde 44’ünü ve 30-60 yaş ortası bayanların yüzde 28’ini etkilediği düşünülmektedir.

Horlama aşağıdaki üzere bir tıbbi durumu gösterebilir:

Obstrüktif uyku apnesi (OSA)

2 tip diyabet

Kalp-damar hastalığı

Şişmanlık

Sinüs yahut burun problemleri

Horlama, beyne kan taşıyan karotis arterlerin duvarının kalınlaşmasına bağlanmıştır. Bu inme riskini artırabilir.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi, bir kişinin horlama ortasında bir müddet nefes almayı durdurabileceği ve boğulma yahut nefes alma sesleri üretebileceği bir çeşit horlamaya neden olabilir.

Yüksek sesli horlama dışında, uyku apnesi aşağıdaki semptomlara yol açabilir:

Gündüz uykusuzluk

Uykusuzluk hastalığı

Sabah baş ağrısı

Bir şeyler için konsantre etmek yahut hatırlamakta zorluk

Sinirlilik

Düşük libido

Uyku semptomları yüksek tansiyon, hipotiroidizm ve akromegali üzere bir öteki rahatsızlığın belirtisi olabileceğinden, bu semptomları yaşayan herkes bir doktora görünmelidir.

Horlama ve uyku apnesi de uyku bozukluğu olasılığını arttırır. Bu, yorgunluğa ve ağırlaşmaya neden olabilir. Ayrıyeten kimi akıl sıhhati sorunları riskini artırabilir.

Horlama Tedavisi

Teşhis

Durumunuzu teşhis etmek için hekiminiz belirti ve semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Hekiminiz ayrıyeten bir fizik muayene yapacaktır.

Doktorunuz, partnerinize ne vakit ve nasıl horlandığınız ile ilgili sıkıntıların ciddiyetini kıymetlendirmek için sorular sorabilir. Çocuğunuz hor görürse, çocuğunuzun horlamasının şiddeti hakkında sorular sorulur.

Görüntüleme

Doktorunuz X-ray, bilgisayarlı tomografi yahut manyetik rezonans görüntüleme üzere bir görüntüleme testi isteyebilir. Bu testler hava yolunuzun yapısını sapmış bir septum üzere sorunlar için denetim eder.

Uyku çalışması

Horlama ve öbür belirtilerinizin şiddetine bağlı olarak, hekiminiz bir uyku çalışması yapmak isteyebilir. Uyku çalışmaları bazen konutta yapılabilir.

Bununla birlikte, öteki tıbbi sorunlarınıza ve öteki uyku semptomlarınıza bağlı olarak, bir uyku merkezinde, uyku sırasında nefesinizin derinlemesine incelenmesi için polisomnografi ismi verilen bir çalışmada kalmanız gerekebilir.

Horlama Tedavisi

Horlamanızı tedavi etmek için, hekiminiz öncelikle aşağıdaki üzere ömür usulü değişikliklerini önerecektir:

Kilo kaybetmek

Yatmadan evvel alkol almaktan kaçınmak

Burun tıkanıklığı tedavisinde

Uyku yoksunluğundan kaçınmak

Sırtüstü uyumaktan kaçınmak

Oral bir aygıt kullanmayı tercih ederseniz, aygıtın ahengini ve pozisyonunu optimize etmek için diş uzmanınızla çalışacaksınız. Ayrıyeten, oral aygıtın amaçlandığı üzere çalıştığından emin olmak için uyku uzmanınızla da çalışacaksınız. Diş ziyaretleri birinci yıl boyunca en az altı ayda bir ve daha sonra en az yılda bir kere, uygunluğun denetim edilmesi ve ağız sıhhatinizin kıymetlendirilmesi için gerekli olabilir.

Sürekli olumlu hava yolu basıncı (CPAP). Bu yaklaşım, uyurken burnunuza yahut ağzınıza bir maske takmayı içerir. Maske, uyku sırasında ağzı açık tutmak için küçük bir başucu pompasından hava yolunuza basınçlı havayı yönlendirir.

CPAP (SEE-pap) horlamayı ortadan kaldırır ve çoğunlukla OSA ile bağlantılı olduğunda horlama tedavisi için kullanılır.

Başa dön tuşu