Grip

Grip (influenza), toplumda grip ismiyle tanınan ve influenza virüslerinin (Tip A, B ve C) neden olduğu ani gelişen, ateş yapan, ekseriyetle burun, boğaz, sonrasında da akciğerleri tutabilen bir teneffüs yolu enfeksiyon hastalığıdır.

Grip, öksürük ve aksırık sonucu, içerisinde hastalığa neden olan canlı virüsleri taşıyan damlacıkların etrafa saçılması ile yayılır. Grip salgınları ekseriyetle kışa girerken (Ekim – Kasım aylarında) ve yaza girerken (Mart – Nisan aylarında) daha çok görülür. Bulaşıcı hastalıklar ortasında özel bir yere sahip olan influenza virüsü enfeksiyonlarının 1-3 yıllık ortalarla yaygın salgınlara neden olduğu, 400 yıldır görüldüğü ve dünyada her yıl 350 milyon kişinin bu hastalığa yakalandığı bilinmektedir.

Grip hastalığında belirtiler, virüsü aldıktan sonra bir iki gün içerisinde apansız ortaya çıkar. Sık görülen belirtiler ortasında ateş (38 – 41°C), baş ağrısı, yorgunluk hissi, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve adale ağrıları üzere yakınmalar vardır.

Grip hastalığın ehemmiyeti, enfeksiyonlara karşı riskli, bağışıklık sistem yetmezliği olan şahıslarda, yaşlı ve kıymetli sıhhat problemleri olanlarda önemli komplikasyonlar oluşturabilmesidir. Hastalığa yakalananların birçok bir iki hafta içerisinde güzelleşirken, hasta kümesinin % 5-20’sinde zatürree, bronşit, sinüzit ve orta kulak enfeksiyonu üzere ikincil hastalıklar ortaya çıkabilir. Yaşlı nüfus oranının arttığı gelişmiş toplumlarda gribe bağlı mevt sayıları da artış göstermektedir. Bu nedenle erken teşhis, influenzaya bağlı komplikasyonlardan etkilenme mümkünlüğü olan yüksek riskli ve yaşlı hastaların izlenmesinde ve tedavisinde büyük değer taşır.

Grip ve Soğuk Algınlığı, belirtileri sıklıkla karıştırılabilen etkenleri farklı hastalıklardır. Üstte belirtilen klinik bulgular, üst teneffüs yolu hastalıkları, soğuk algınlığı ve bronşit üzere hastalıklarda da görülebildiğinden “Grip” ile “Grip gibisi üst teneffüs yolu enfeksiyonu” teşhisinin birbirinden ayrılması değerlidir.

Grip enfeksiyonu tanısı, kesin olarak virüsün izolasyonu ile konabilir. Lakin virüslerin kültür süreci, özel sistemler gerektirdiğinden ve uzun vakit aldığından hastanın tedavisinde tesirli olamayabilir. Kültürlerde üreyen virüslerin tipleri tayin edilerek salgınlar izlenir ve aşıların hazırlanmasında bu bilgilerden yararlanılır. İnfluenza Tip A’nın İnfluenza Tip B’ye nazaran görülme sıklığı ve tesiri daha fazladır.

Grip (influenza) tedavisinde antibiyotikler tesirli değildir ve birçok vakit gereksiz olarak kullanılmaktadır. Gereksiz antibiyotik kullanımı, bakterilerde direnç gelişimine neden olarak kimi enfeksiyonların tedavisini geciktirdiği üzere tedavi masraflarını da artırmaktadır. Antibiyotikler, hastalık sırasında ikincil olarak görülen bakteriyel enfeksiyonlar (sinüzit, zatürree ve orta kulak iltihabı gibi) geliştiğinde kullanılmalıdır.

Grip tedavisi için dört değişik anti viral ilaç vardır.

Özellikle çocuklar, 65 yaşını geçenler ve kronik hastalığı olanlar (Astım, kalp yetmezliği, diyabet ve kanser hastaları gibi) kesinlikle aşılanmalıdır.

Hastane çalışanlarının da aşılanması hastane enfeksiyonlarının önlenmesi açısından kıymetlidir. Öksürük ve aksırık sırasında ağız etrafına ve ellere bulaşan damlacıkların, enfeksiyonun yayılmasında değerli rolü vardır. Bu nedenle ellerin daima yıkanarak pak tutulması çok kıymetlidir.

Başa dön tuşu