Grip Aşısı

Grip influenza virüsü tarafından meydana getirilen bulaşıcı, ateşle seyreden bir teneffüs yolu hastalığıdır. Grip tüm yaş kümelerini tesirler ve orta ve ağır derecede seyreder. Grip virüsü beşerler dışında domuzlar ve kuşların da hastalanmasına neden olur. Grip çok bulaşıcı, viral bir hastalıktır. Üst teneffüs yolu bulguları da içerdiği için öteki teneffüs yolu enfeksiyonları ile karıştırılmaktadır. Grip 19. yüzyılda en az dört adet dünya çapında salgına neden olmuştur.
Ülkemizde grip salgınları çabucak her yıl kış aylarında (Aralık-Mart ayları arasında) görülmekte ve ekseriyetle 3-6 hafta sürmektedir.Gribi öbür teneffüs yolu hastalıklarından ayıran en kıymetli özellik, öteki hiçbir teneffüs yolu enfeksiyonunun bu kadar süratli bir biçimde yayılıp yaygın bölgesel salgınlar ve hatta vakit zaman tüm dünyada salgın yapamasıdır.
Grip, hasta kişinin öksürmesi, hapşırması ve hatta konuşması ile havaya dağılan virüsler aracılığı ile yayılır. Soğuk algınlığı üzere öteki teneffüs yolu enfeksiyonlarının bilakis, pek çok beşerde önemli hastalık ve hayatı tehdit eden istenmeyen sonuçlara neden olur. Grip hastalığının kuluçka devri çok kısadır. Virüsü aldıktan bir – beş gün sonra ani bir formda 39 derecenin üzerinde yüksek ateşle hastalık başlar. Kuru öksürük, baş ağrısı, tüm bedende ağır kas ağrıları, boğaz ağrısı ve şiddetli halsizlik eşlik eden bulgulardır ve hasta kişiyi en az 3-5 gün mühletle yatağa bağlar.
Grip hastalığı her yaş kümesinde tehlikeli olabilmekle birlikte bilhassa küçük çocuklar, yaşlılar, kalp yetmezliği, damar hastalığı üzere kalp hastalığı; bronşit, astım üzere akciğer hastalığı; böbrek hastalığı, şeker hastalığı üzere rastgele bir hastalığı olan her yaştaki şahıslar, AIDS, kanser üzere bir hastalık yahut kemoterapi nedeniyle bağışıklık sistemi yetmezliği olan şahıslar grip hayati tehlike oluşturmaktadır.
Grip aşısı inaktive (ölü) bir aşıdır ve her yıl tek doz olarak uygulanması önerilmektedir. Grip aşısı her yıl tek doz olarak uygulanması önerilen bir aşıdır. Grip aşısının her yıl tek doz olarak uygulanmasının nedeni grip virüsünün çabucak her yıl genetik yapısını değiştirmesi ve farklı bir virüs olarak ortaya çıkması ve hasebiyle grip aşılarının da birebir biçimde çabucak her sene içeriğinin değişmesidir. Fakat grip aşısı yumurta alerjisi olanlara uygulanmamalıdır.
Grip aşısı 8 yaş altındaki çocuklara birinci sefer uygulanacağı vakit bir aya orta ile iki doz olarak önerilmektedir. Takip eden yıllarda tek doz aşı uygulanması kâfi olmaktadır. 8 yaşından büyük çocuklara ve erişkinlere grip aşısı birinci defa uygulanacağı vakit da dahil olmak üzere tek doz olarak önerilmektedir. 3 yaşın altındaki çocuklara grip aşısı yarım doz olarak uygulanmalıdır ve birinci kere uygulandığında bir ay orta ile iki kere yarım doz olarak uygulanmalıdır.
Grip aşısının uygulanması için en uygun vakitler Eylül-Ekim-Kasım aylarıdır. Fakat salgınlar Mart-Nisan aylarına kadar devam edebildiği için hastalığı geçirmedikçe ve aşı bulunabildiği sürece Ocak-Şubat ayları ve sonrasında da aşı uygulanabilmektedir. Grip aşısından sonra kesin koruyuculuğun başlaması için en az 10-14 günlük bir müddet gerekmektedir.

Başa dön tuşu