Göz Kapağı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Göz kapağıyla ilgili sıkıntılar doğuştan ortaya çıkabilir. Ayrıyeten daha sonraki süreçlerde travma ve felç üzere olumsuz durumlarla birlikte oluşabilir. Bunlara ek olarak göz kapağı estetiği hangi durumlarda yapılırsorusu hakkında alınmayan aksiyonlar, tekrarlayan göz işlevlerine neden olabilmektedir. Üstelik göz kapağı estetiği yaptırılmadığında bireylerde yorgun ve yaşlı bir tabire neden olurken vakitle görme meselelerini da tetiklemektedir.

Göz Kapağındaki Deformasyon Ne Vakit Başlar?

Göz kapağı, gözü 1-2 milimetre kadar kapatan bir cilt dokusudur. Ayrıyeten gözün saydam katmanını oluşturur. Göz kapaklarındaki sarkmaların 4-5 mm’ye kadar ulaşması ve deformasyonlar genelde 40’lı yaşlarda başlamaktadır. 50’li yaşlarda ise göz kapak derisinden incelme durumu kelam konusu olacaktır. Haliyle göz etrafındaki lif ve bağ dokusunun gevşemesi, göz torbalarına davetiye çıkarır. Bu durumun sonucunda ise alt göz kapakları kirpiklerle birlikte içe ya da dışa dönebilir.

Estetik korkulardan kaynaklı olarakgöz kapağı estetiği hangi durumlarda yapılır sorusu her bireyin merak ettiği bahislerden biridir. Öncelikle göz kapağının tüm katlarıyla bir arada düşmesi, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabileceği üzere doğuştan da olabilir. Çocuklarda göz tembelliği sıkıntısını tetikleyen bu durum yetişkinlerin daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Özet olarak her iki gözün üst ve alt kapakları vakitle deforme olduğu için kalıcı bir tedavi olarak göz kapağı estetiğine başvurulabilir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiğinde hastanın muayene sonuçları ve şikayetlerine nazaran hareket edilir. Tek seansta alt ve üst kapağın düzeltilmesi gayesiyle uygulanan göz kapağı ameliyatında lokal anestezi uygulanmaktadır. Yaklaşık 1.5 saate kadar süren bu operasyonun akabinde hastalar gündelik ömrüne devam edebilir. Alt göz kapağı için alt kirpiklerin alt kısmındaki sınırdan süreç yapılır. Üst göz kapağı için ise üst göz kapak çizgisinden operasyon gerçekleştirilir. Eriyen dikişlerin kullanılması nedeniyle ameliyattan sonra dikiş aldırma ya da pansuman üzere durumlar kelam konusu değildir ve yara izi kalmaz.

Hangi Durumlarda Göz Kapağı Estetiği Yapılmalı?

Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü, göz bebeğini büsbütün kapatıyorsa süratli bir biçimde erken müdahale yapılmalıdır. Ayrıyeten erişkin bireylerde yaşlı ve görünüme neden olan her durum için bu sürece başvurulabilir. O halde göz kapağı estetiği hangi durumlarda yapılır sorusunu öteki karşılıkları şu biçimde olacaktır;

  • Kirpiklerin ve göz kapak uçlarının içe dönmesi sonucunda batma ve göz yaşarması üzere sıkıntılar yaşanıyorsa

  • Alt göz kapağı uçlarının dışa dönmesi halinde

  • Göz kapağının gözle teması olmaması halinde

  • Göz kapağı nedeniyle daima kızarıklık ve sulanma yaşanıyorsa kesinlikle göz kapağı estetiğine başvurulmalıdır.

Başa dön tuşu