Glassofaringeal Nevralji (Yutak & Boyun Ağrısı)

Glassofaringeal Nevralji denildiğinde glassofaringeal hududun dağıldığı alanda ortaya çıkan ağrı anlatılmak istenmektedir. Bu hudut lisan, yutak, bademcikler, kulak ve çenenin yan tarafını etkilediğinden ağrı da bu bölgelerde görülür. Ani, şiddetli, şimşek çakar üzere bir ağrıdır ve bazen günde birkaç defa bazen de hafta da bir ortaya çıkar. Yemek yemek, su içmek hatta bazen konuşmak ağrıyı tetikleyebildiğinden, hastalar bunları yaparken son derece önlemli davranır. Genelde tek taraflı görülen Glassofaringeal Nevralji, kişinin günlük ömrünü olumsuz etkileyen, hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Trigeminal Nevralji’ye nazaran toplumda daha az rastlanır, görülme oranına yaklaşık olarak on binde yarım demek mümkündür.

TANI VE TEDAVİSİ
Glassofaringeal Nevralji’nin tanısı ile ilgili en değerli sorun, bademcik, yutak kısmında ağrı yaptığı için hastaların kulak, burun ve boğaz hastalıkları uzmanlarına yönelmesidir. Fakat hastalık kulak, burun ve boğaz hastalıkları uzmanlık alanına girmediğinden uygun tedavi yapılamamakta ve hastalar ne yazık ki tedavi için vakit kaybetmektedir. Bu bölgelerde hissedilen ani, elektrik çarpması, şimşek çakması gibisi ağrılarda kesinlikle bir nöroloji ve beyin cerrahisi uzmanına danışılmalıdır.

Tanı konulabilmesi için hasta öyküsü çok kıymetlidir. Hasta kıssası dinlendikten sonra MR çekilerek bir tümör olup olmadığına ya da bir damarın hududu ezip ezmediğine bakılır. MR’da bir tümör görülürse çabucak ameliyat edilmesi gerekir. Sorun bu sonu bir damarın ezmesinden kaynaklanıyorsa ameliyat edilmez, ilaç tedavisi uygulanır. Lakin kimi hastalarda ilaç tedavisiyle sorun giderilemez ve ameliyat etmek gerekebilir. Ameliyatta iki seçenek vardır; şayet damar hududu eziyorsa o damar ortadan kaldırılabilir, o hudut kesilebilir ya da hududa Gamma Knife Radyocerrahisi uygulanabilir.

Genelde hastanın ameliyata mahzur bir durumu yoksa ameliyat tercih edilir. Sonrasında bir gün ağır bakım, üç gün de hastanede yatmak gerekir. Lakin ameliyat sonrası tekrar etme riski olduğu da bilinmelidir.

Başa dön tuşu