Gebe Kalmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli; Gebelik Sırasında Bebekte Saptanan Hidrosefali, Belde Açıklık vs. Durumunda ne Yapılmalı ve Bıngıldak Kapanması ne Zaman Olur?

Eğer ne vakit hamile kalacağınızı planlama lüksüne sahipseniz, ki aslında en yanlışsız ve sağlıklı olanı planlanmış bir gebeliktir; bedeninizdeki tüm sıhhat sıkıntılarına kalıcı tahliller bulduktan sonra hamile kalın. Unutmayın ki, gebelik müddetince ve hatta bebeğinizi doğurduktan sonraki emzirme müddeti boyunca pek çok tetkiki yaptırmanız bile sakıncalı olacak, değil tedavi olmak. Üstelik çabucak hemen hiçbir ilacı kullanamayacaksınız. Ayrıyeten gebelik mühletince en az 10 kilo alacaksınız ve bedeninizdeki dayanak dokularında -ki bunlara bir dereceye kadar kemikler bile dahil- gebeliğe bağlı zayıflamalar olacak, yani aslında omurga sıkıntıları üzere mekanik hastalıkların gebelik öncesinde çözümlenmesi bence zarurî.

Dahası, gelişen tıp teknolojisinin ülkemizde de yaygın formda kullanıma girmesi ile, bebeklere anne karnında yapılan ultason incelemelerinde elde edilen imaj kalitesinin düzelmesi; bebeklerin beyninde hidrosefali, kist, belinde açıklık ve gibisi bozuklukların çok erkenden tespit edilebilmesini sağlıyor.

    Doğal ki bu sayede, sakat doğup ailenin ve toplumun kaynaklarının boşa harcanmasına yol açabilecek bir bebeğin varlığını erkenden tespit edip; bir konsey kararı ile aileye hamileliğin sonlandırılması tavsiyesinde bulunmak mümkün olmaktadır. Kimi vakit da, kuşkulu durumların vakit içinde yani bebek daha anne karnında iken takip edilmesi; hatta anne karında iken çekilen MR imgelerinde daha ayrıntılı incelenip, doğum sonrası için gerekli tedbirlerin alınması mümkün olabilmektedir.

    Bebeklerin kafatasının orta ve yan kısımlarında, kemiğin olmadığı yumuşak alanlar olduğunu; bir bebeğin büyümesini izlemiş olan herkes bilir. İşte bu bölgelerin, yeni doğmuş bebeklerin takip muayenelerinde; hekimler için de ehemmiyeti büyüktür. Bıngıldağın vaktinden evvel yani erken kapanması, bir ekip kafatası hal bozukluklarının erken habercisi olabileceği üzere; geç kapanması yahut kapanmaması da bir ekip diğer hastalıkların habercisi olabilir. Bu da bize, sistemli yapılacak bebek muayene ve takiplerinin kıymetini; bir kere daha hatırlatmaktadır.

Başa dön tuşu