Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

  • Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Rinoplasti ameliyatlarında emel hastanın istekleri doğrultusunda kişinin yüzünün bütünü ile uyumlu doğal görünümlü ve hoş bir burun elde etmektir. Burun tek başına ne kadar hoş olursa olsun şayet hastanın yüzü ile ahenk içerisinde değilse ve doğallıktan uzaksa elde edilen sonuç tatminkar olmayacaktır. Her hastanın yüz özelliğinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Kimi hastanın yüzü ince ve uzun, kimi hastanın yüzü geniş ve yassı, kimi hastanın alın açıklığı dar kimi hastanın geniştir. Bu nedenle her hastaya tıpkı burunu yapmak değil, her hastanın yüzünün karakteristik özelliklerine nazaran uygun olan burnu yapmak gerekir. Bunun içinde hastanın beklentilerinin yanlışsız anlaşılması, hastanın dilek ettiği burun halinin hakikaten hastanın yüzüne uyup uymayacağının hasta ile birlikte tahlil edilmesi, hastanın yanlışsız bilgilendirilmesi ve en değerlisi hastanın beklentilerinin gerçekçi olmasının sağlanması gereklidir. Başarılı bir burun ameliyatında, düzgünleşme tamamlandıktan sonra beşerler hastanın burnunun ameliyatlı olduğunu farketmemelidir. Bunun içinde burnun olabildiğince doğal olması gerekir.

Burnun manzara dışında nefes alma üzere çok kıymetli bir işlevi olduğu hiç bir vakit unutulmamalıdır. Bunun içinde burun pasajının açık olması için her türlü tedbirin alınması gerekir. Aksi taktirde görünüm olarak hoş olsa dahi nefes alamayan bir burun kişi için her vakit büyük bir sorun olacaktır. Bu nedenle tabibin muayene sırasında burunu yalnızca kozmetik açıdan değil işlev açısından da çok yeterli değerlendirmesi gerekir. Bazen ameliyat öncesinde burun içerisindeki değersiz üzere gözüken küçük eğrilikler rinoplasti ameliyatı sonrasında burun çatısının daralmasına bağlı olarak önemli burun tıkanıklıklarına neden olabilirler. Başka taraftan burun içerisindeki kıkırdak eğrilikleri, burunun dış imajındaki eğriliklerinde temel nedenidir. Burun içini düzeltmeden dış imgenin tam düzelmesi mümkün olmayacaktır. Estetik burun ameliyatı yapan doktorun burunun hem dış imajını düzeltecek hem de burun içindeki sorunları çözebilecek bilgi ve deneyime sahip olması gerekir.

Bazı hastalarda burun çok deforme olabilir. Burun çatısında önemli boyutta eğrilikler ve burun içerisinde önemli tıkanıklıklar olabilir. Bu tıp hastaların kesinlikle deneyimli cerrahlar tarafından ameliyat edilmesi gerekir. Zira bu hastalarda burun içerisi düzeltilirken burun takviyesinin kaybedilmemesi ya da burun dayanağının tekrar oluşturulması gerekir. Aksi taktirde ameliyat sonrası çok kısa bir müddette burun konturunda çökmeler oluşabilir.

  • RİNOPLASTİ AMELİYATI HANGİ TEKNİKLE YAPILMALIDIR?

 Rinoplasti ameliyatlarında en önemli iki teknik kullanılır. Bunlardan birisi kapalı teknik başkası açık teknik rinoplastidir. Kapalı teknik rinoplastide burun dış kısmında ve burun cildinde hiçbir kesi yapılmaz. Açık teknikte ise burun alt kısmındaki cilde yaklaşık 3-4 mm lik bir kesi yapılır. Her iki tekniğinde kendine nazaran avantaj ve dezavantajları vardır. Kapalı tekniğin en değerli avantajı hastanın cildinde kesiye bağlı bir iz kalma riski yoktur. Açık teknikte ise çok seçkin olarak hastanın cildinin özelliğine bağlı olarak kesi yerinde hafif bir iz kalabilir. Fakat bu durum çok seçkindir. Açık tekniğin en kıymetli avantajı ise burun iskeletinin her noktasına tam bir görüş hakimiyeti sağlamasıdır.
 
Estetik burun ameliyatında hangi tekniğin kullanılacağı hastanın burnundaki deformiteye nazaran belirlenir. Şayet hastanın burun ucu kısmı önemli bir müdahale gerektirmiyorsa kapalı teknik uygulanabilir. Lakin burun ucundaki deformite önemli boyutta ise açık teknik tercih edilmelidir. Burun estetiği ile ilgilenen cerrahın her iki tekniğede hakim olması gerekir. Her hastaya yapılması gereken formda cerrahi yapılmalıdır. Benim kendi pratiğimde genel olarak hastalarımı %75 ini açık teknik, %25 ni kapalı teknik ile ameliyat etmekteyim.
 

  • BURUN AMELİYATLARINDA NE VAKİT KABURGADAN KIKIRDAK KULLANILIR?

 
Estetik burun ameliyatalarında birinci tercih her vakit hastanın burun içerisindeki kemik ve kıkırdak dokularını kullanarak burun şekillendirmesinin yapılmasıdır. Lakin önemli burun travması geçirmiş ya da bir kaç sefer burun ameliyatı geçirmiş hastalarda burun içerisinde kâfi takviye doku bulunmayabilir. Bu durumda burnun şekillendirilmesi içim gerekli kıkırda kulak kepçesinden ya da kaburgadan alınır. Bu süreç yordamına uygun yapıldığında kulak kepçesinde ve kaburga kısmında rastgele bir biçim bozukluğuna neden olmaz.
 

  • AMELİYAT VE AMELİYAT SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

 
Rinoplasti ameliyatları lokal yahut genel anestezi ile yapılabilir. Ben şahsî olarak bu ameliyatları son 10 yıldır daima genel anestezi  ile yapmaktayım. Genel anestezi hasta için konforlu olduğu kadar cerrahında daha rahat bir ameliyat yapmasını sağlar. Rinoplasti ameliyatları çoklukla 1.5-3 saat ortasında sürer. Ameliyat bitiminde burnun dışında alçı yahut silikondan bir kalıp bulunur.

Ameliyattan sonraki birinci 24 saatte gözler ve burun etrafında bir ölçü şişlik ve morarma olur. Bu şişlikler birkaç gün içerisinde düzelirler. Ameliyattan bir hafta sonra burnun dışındaki kalıp çıkarılır ve burun sırtına bir kaç tane flaster yerleştirilir. 4-5 gün sonra bu flasterler çıkarılır. Ekseriyetle 20. Gün civarında hastaya burun masajı yaptırılır. Ameliyat sonrası bakım çok değerlidir. Birinci ayın sonuna gelindiğinde burundaki düzgünleşme %90 lar düzeyindedir. Lakin burnun tam manasıyla oturması yaklaşık 6 ay sürer.

Başa dön tuşu