Epiduroskopi; bel fıtığında yeni narkozsuz ameliyat dönemi

Epiduroskopi nedir?

Ucu her istikamette hareket edebilen bir endoskop ile kuyruk sokumunun altından omurga içine kateter ile girilerek omurilik dış kısmının incelenmesidir. Epidural kanalın gözlemlenmesidir. Epiduroskopide bilhassa bel fıtığında taşan fıtık modülleri lazer usulü ile yakılarak ya da mekanik yolla alınabilir. Ayrıyeten hudut kökü yapışıklıkları mekanik olarak temizlenebilir ve hudut kökünde ödem için steroid ve ağrı kesici casuslar verilebilir.

Epiduroskopi kimlere uygulanır?

Uzun mühletten beri bel ağrısı çeken kanal daralması bel fıtığı olan; ilaç tedavisi ve fizik tedavisinden yarar görmemiş hastalara uygulanabilir. Ayrıyeten daha evvel bel fıtığı ameliyatı geçirmiş yapışıklık olmuş, omurgaya platin takılmış fakat ağrıları geçmemiş hastalara rahatlıkla uygulanabilir. Her yaşa uygulanabilir.

Daha evvel bel fıtığı ameliyatı olmuş hastalar ne yapmalı?

Daha evvel ameliyat olmuş, platin takılmış lakin ağrıları geçmemiş hastalarda ilaçlı MRG (Magnetic Resonance) çekiyoruz. Yapışıklık ve daralma tespit edersek Epiduroskopi uyguluyoruz.

Girişim nereden uygulanıyor?

Kuyruk sokumunun altında doğal bir delik mevcut. Buradan rahatlıkla giriliyor acısız bir formda süreç ortalama 10 dakikada sonlanıyor. Genel anestezi ya da spinal anestezi olmadan narkozsuz uyanık yapılan bir sistemdir. Hasta yatağından on­onbeş dakika istirahat ettikten sonra arabası ile meskenine dönebilir. Biz Epiduroskopi yaptığımız hastalarımıza dikiş atmıyoruz. Sonraki sabah hasta rahatlıkla banyo yapıp hayatına kaldığı yerden geri dönebilir.

Bel Fıtığında yeni ameliyat periyodu:

Narkoz yok, dikiş yok, İşgücü kaybı yok. Narkozsuz ve uyanık yapılan Epiduroskopi süreci son günlerde çok konuşulan ve tercih edilen usul. Hudut ve damar yaralanma riskinin çok düşük olması ayrıyeten tercih nedenidir. Ağrısı olan hastalarıma sonsuz şifalar dilerim.

Başa dön tuşu