Endoskopik Hidrosefali Ameliyatı & C1 Atlas Kayması, Kırığı & Spina Bifida Nedir?

Endoskopik Hidrosefali Ameliyatı

Hidrosefali ismini verdiğimiz hastalıkta beyin omurilik sıvısının yani BOS’un fazlalığı kelam mevzusudur. Hidrosefali ekseriyetle şant denen aygıtın takıldığı ameliyatlarla tedavi edilir. Olağan ki kelam konusu şant aygıtları her ne kadar yüksek teknoloji eseri olsalar da, maalesef çarçabuk tıkanıp bozulabilen aygıtlardır.

Hidrosefaliye yol açan, yani bu sıvının fazlalığına yol açan neden şayet sıvının dolaştığı yollardaki akım zorlukları yahut tıkanmalar ise; o takdirde seçilmiş hastalarda bu yolları açıp akımı rahatlatmak için endoskopik cerrahi de kullanılabilmektedir. Olağan ki bu formülde de kafatasına bir delik açıp beynin içine girilmesi gerekmektedir.

Çağdaş cerrahideki minimal girişimsel usullerden biri olan endoskopik cerrahi sayesinde şant kullanmadan, tabiri caizse köşelerin gerisine da bakarak BOS akım yolları genişletilebilmektedir.

C1 Atlas Kayması, Kırığı

Doktorların C1 yahut atlas kemiği ismini verdikleri kemik, başla boynun birleştiği bölgede yer alır. Bu bölge insan bedeninin hem en karmaşık yapıda olan kısmı ve hem de travmalara karşı en korunmasız olan kısmıdır.

Yüksek süratli araçlarla meydana gelen kazalarda ve spor yaralanmalarında sık sık bu bölgenin yaralanması ile karşılaşıyoruz. C1 yahut atlas kemiğinin kırılması yahut kayması, yani kafatası ve attaki boyun kemikleri ile olan bağının bozulması; bu bölgenin en önemli yaralanmalarından biridir.

Bu tip ölümcül yaralanmaları olan hastalar, artık ülkemizde de gelişmiş bir seviyeye ulaşmakta olan acil sıhhat hizmetleri sayesinde; karşımıza canlı olarak çıkmaktalar. Geçmişte aylarca alçı yahut çelik korseler içinde yatması gereken bu hastalar, günümüzde yapılan ameliyatlarla; çabucak olağan ömürlerine dönebilmektedir.

Spina Bifida nedir?

Spina bifida, yarık omurga manasına gelir ve halk ortasında belde açıklık, bel açılması ismini da alır. Bu tablo, doğumsal omurga anomalilerinden biridir. Ekseriyetle kemiklerin üstü olağan bir cilt ile örtülüdür, yani dışarıdan görülmez; lakin bu kemiklerde bir açıklık varsa, kelam konusu durum lakin muayene sırasında yahut radyolojik incelemeler sonucunda ortaya çıkar. Bu ayrık omurga tipine tabipler “spina bifida okkülta” ismini verirler.

Kuyruk sokumu, bel, sırt yahut boyun bölgesinde, hatta başın ardında saç bitim bölgesinde; bir renk değişikliği, leke yahut ben üzere bir şişlik, çok kıllı bir bölge ya da yalnızca kılların sıralanmasının düzensizleştiği bir alan olması üzere manzaraların tümü alttaki bir kemik açıklığına işaret ediyor olabilir. Bu türlü bir durum tespit edildiğinde hastanın tecrübeli bir beyin cerrahı tarafından ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Zira bu duruma eşlik eden çok daha önemli bir grup anomaliler de olabilir. Nadiren de kemiklerdeki açıklığın üzeri olağan bir deri ile örtülü değildir ve hatta daha doğum sırasında açıktır. Bu tipine ise hekimler “spina bifida aperta” ismini verirler.

Başa dön tuşu