Duymayı Kısıtlayan Hastalık: Otoskleroz (Orta Kulak Kireçlenmesi)

Orta ve iç kulakta olağandışı kemik üretimi sebebiyle oluşan hastalığa otoskleroz, bir başka ismiyle orta kulak kireçlenmesi denir.Yeni kemik yapısının oluşmasıyla birlikte sesin temel işitme organı olan iç kulağa ulaşması engellenir. Bu durum sonucunda da işitme kaybı yaşanır. Otoskleroz, Yunanca oto (kulak) ve sclero (sert) sözcüklerinden meydana gelir.

Otoskleroz Nasıl Oluşur?

Otoskleroz hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, hastalığın oluşumunda kalıtsal yani genetik ögelerin tesirli bir rol oynadığı belirtilmektedir. Birebir vakitte kızamık virüsünün de otoskleroz hastalığına neden olduğu belirtilir. Bu hastalık, erkeklere ve çocuklara oranla orta yaşlı bayanlarda daha çok görülür. Otoskleroz’un hamilelik periyodunda yaşanan hormonsal değişim ve birtakım virüslerin tesiriyle de meydana gelebilir.

Otoskleroz Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın en kıymetli belirtilerinden birisi de işitme kaybıdır. İşitme kaybı tek bir kulakta görülebileceği üzere her iki kulakta da olabilir.

Hastalığın başka belirtileri ortasında;

-Kulak çınlaması,

-Denge sorunları,

-Tek ya da kulağı etkileyen ve yavaş ilerleyen işitme kaybı,

-Titreme,

-Devinimsel algı problemleri,

-Hamilelikte işitme kaybının artış göstermesi vardır.

Otoskleroz Tedavisi

Erken yaşlarda tespit edilen otoskleroz hadiselerinde birinci olarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ismine bir tedavi sistemi uygulanır. Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur. Tedavi boyunca işitme kaybına mahzur olmak maksadıyla D vitamini, kalsiyum ve florür üzere vitamin desteği de yapılır.

Otoskleroz tedavisinde sıklıkla kullanılan prosedürlerden biri de stapedektomi (orta kulak kireçlenmesi ameliyatı) uygulamasıdır. Bu ameliyatta hareketi sonlandırılmış üzengi kemiği çıkarılır ve yerine ses dalgalarını iç kulağa iletmesi için protez takılır.

Ameliyatın akabinde baş dönmesi, bulantı ve kusma üzere durumlar görülebilir. Fakat ortaya çıkan bu durumlar geçicidir. Ameliyat sonrası hastalar, baş dönmeleri büsbütün geçene kadar uçak ve otomobil ile seyahat etmekten, dalış yapmaktan ve ağır yük taşımaktan kaçınmalıdır.

Başa dön tuşu