Dudak Kanseri Ameliyatı Sonrası Yaşam

Ameliyat sonrası yeme içme nasıl olur?
Ameliyat sonrası birinci günlerde hastanın ağız yolu ile beslenmesinde sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle kimi vakit burundan mideye uzanan bir tüp yerleştirilerek beslenme sağlanır. Birden fazla defa bu tüp birinci haftada çıkartılmış ve hasta ağız yoluyla beslenebilir bir hale gelmiş olur.
Yara izi kalır mı, ne kadar aşikâr olur?

Dudak tümörü ameliyatı sonrası –

Dudak bölgesi epey görünür ve göz önünde bulunan bir bölgedir. Tümör çıkartıldıktan sonra yapılan tamirat, estetik cerrahi prensiplerine uygun olarak en az iz bırakacak formda planlanmaktadır. Fakat kişinin cilt özelliklerine bağlı olarak bir ölçü iz kalabilmektedir.
Ameliyat sonrası ağzım küçülür mü?

Dudaklar ağız girişini oluşturan yapılardır. Dudak dokusundan bir ölçü çıkartıldığında ağızda bir küçülme olacaktır. Lakin uygulanan tamir prosedürleri ile birden fazla kere bu küçülme dikkat çekecek yahut hastanın konuşmasını, ağız yolu ile beslenmesini etkileyecek boyutta değildir.
Konuşmamda bir sorun olur mu?
 
Dudak tümörü ameliyatlarından sonra konuşma tahminen erken periyotta bir ölçü etkilenmektedir. Fakat güzelleşme tamamlandıktan sonra, hastaların çabucak tamamında konuşma ile ilgili, harflerin ve hecelerin söylemi ile ilgili bir sorun olmaz.
Kanser geri gelir mi?
 
Dudak kanseri, kâfi bir cerrahi yapıldıysa ve bilhassa de boyun tedavisi eksik bırakılmadıysa birçok sefer tekrarlamayan, geri gelmeyen bir tümör tipidir. Lakin tekrarlaması durumunda da bu herşeyin bittiği manasına gelmez, kapsamlı bir tedavi ile hastanın hastalığını geride bırakması kuvvetle olasıdır.
Ne sıklıkta ve ne kadar müddet ile denetime gelmem gerekli?
 
Baş boyun bölgesindeki tümör ameliyatlarından sonra hastalar başlarda 3 ayda bir, ilerleyen yıllarda 6 ayda bir denetimlere çağırılırlar. Bu denetim süreci 5 yıl kadar sürdürülür. Denetimlerde dudak bölgesinde, boyun bölgesinde tümörün tekrar edip etmediği muayene ve ultrason ve tomografi üzere radyolojik tekniklerle araştılır.

Başa dön tuşu