Diş Beyazlatma İşlemi Nedir?

Bleaching olarak da adlandırılan diş beyazlatma işlemi pek çok uzman hekim tarafından uygulanan estetik işlemlerinden biridir. Tüketilen bazı besinlerden dolayı diş renginde sararma ve lekelenme gibi problemler söz konusu olur.

Beyazlatma jelleri ile birlikte uygulanan diş beyazlatma yöntemi ile koyulaşan diş renklerinin beyazlamasını ve oluşan lekelerin en aza indirilmesini amaçlayan yöntemdir. Diş beyazlatma yöntemi yapılırken ilk olarak hazırlık aşaması gerçekleştirilir. Diş beyazlatma yöntemini estetik yaptırılan alanlarda değil mutlaka bir uzman hekime yaptırmak gerekir.

Beyazlatma yöntemi gerçekleştirildikten sonra düzenli bir bakım yapmak gerekiyor. Bakımına önem gösterilmediği takdirde dişi yine sararma durumu ile karşı karşıya kalır. 30 dakika ile 60 dakika arasında diş beyazlatma işlemi tamamlanmış olur. Diş beyazlatma işlemi yaptırmak isteyen kişilerin kaplama gibi işlemleri yaptırmamış olmak gerekiyor.

Ev tipi beyazlatma ve ofis tipi beyazlatma nedir?

Ev tipi beyazlatma hastanın uzman hekimi tarafından hazırlanan plaklar ile diş ağartıcı materyaller aracılığıyla hastanın evinde belirli periyotlarla kendisine uyguladığı beyazlatma tipidir.

Tedavinin başarısı hastanın hekimin yönlendirmelerini doğru uygulamasıyla orantılıdır. Ofis tipi beyazlatma ise hastanın dişlerinin diş hekimi tarafından klinik ortamında beyazlatılması yöntemidir.

Ofis tipi beyazlatma süresi ne kadardır?

Ofis tipi beyazlatma her biri ortalama 15 -20 dk’dan oluşan 3 seansta gerçekleştirilebilmektedir.

 

Diş Beyazlatma işleminin ömrü ne kadardır ?

Diş beyazlatma yöntemlerinden biri ile beyaz görünüme kavuşturulan dişlerin kazanmış olduğu beyazlığın ömrü genelde kişiden kişiye farklılık gösterir. Dişlerin beyazlığı 3 ay kadar sürebilirken bu beyazlık 3 – 4 yıla kadar varlığını sürdürebilir.

Bunların yanı sıra sigara, çay ve kahve kullanan kişilerde beyaz dişlerin ömrü çok fazla olmaz. Dişlerin eski görünümlerine kolayca dönmemesi için 6 ay ya da yılda bir olacak şekilde beyazlatma işlemi tekrarlanabilir.

Ne gibi yan etkileri olabilir?

Diş beyazlatma yöntemleri işlemler sırasında kullanılan ilaçlar nedeniyle yan etkiler gösterebilir.

Bunlar;

İşlemler sırasında kullanılan ilaçlar, diş tedavisi sırasında sıcak ya da soğuk hassasiyeti meydana getirir. Ancak var olan bu hassasiyet tedavi bittikten 1 – 2 hafta sonra tamamen ortadan kalkar.

Tedavi aşamasında hastanın beyazlatıcı jeli tavsiye edilen süreden daha fazla uygulaması diş minelerinde aşınma oluşturabilir.

İşlemlerden sonra nasıl beslenmeliyim ?

3 hafta boyunca renkli herhangi bir gıda tüketilmemelidir. Sigara kullanılmamalıdır. Tüm tüketilen gıdalar beyaz, şeffaf veya beyaza yakın renk tonlarında olmalıdır.

Dişlerde sızlama yapar mı?

Diş beyazlatma sonrasında dişlerde minimum seviyede sızlamalar görülebilir. Bu sızlamalar genellikle 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçebilir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu