Dinamik Rinoplasti

Burun zannedildiğinin tersine sabit değil hareketli bir organdır. Nefes alırken, koklama esnasında ve özelliklede gülerken hayli hareket eder. Bu durum birçok beşerde sorun teşkil etmezken kimi bireylerde burun ucunda bariz düşme olur bu durum çabucak hemen her kişi için estetik bir sorun haline gelir kişinin toplumsal ortamlarda gerilmesine ve kendine olan inancının sarsılmasına neden olabilir.

Klasik rinoplasti tekniklerinde burun ucu düşük olan hastalarda birtakım kıkırdak hareketleri ile burun ucu kaldırılır. Fakat hiçbir vakit unutulmamalıdır ki burnun çok güçlü bir hafızası vardır ve bu hafıza başka ayrı burun septumunda, sırtında olduğu üzere burun ucunda da vardır ve güçlüdür. Burun ucu bizim yaptığımız hal değişikliklerine hem operasyon sırasında direnç gösterir hem de operasyondan yıllar sonra olsa bile hafızası ve buna neden olan güçler ile eski haline gelmeye çalışır. Şayet cerrah operasyonda sırasında sorunu yalnızca statik olarak görmüş burnun formunu buna neden olan güçleri kırarak değiştirdi ise vakitle ve burun dinamik (hareketli) iken burun yeniden eski formunu alır bu durum bilhassa burun ucu düşük ve bu düşüklüğün gülme sırasında arttığı hastalarda barizdir.

Burun ucunda dinamik ve statik güçlere bakacak olursak. Statik güçler herkes tarafından bilinen burun alt kısmını oluşturan bir çift kıkırdak ve halk ortasında burun direği denilen burun septumudur ekseriyetle her seviyedeki cerrah bu kıkırdaklara yaptığı modifikasyon ile burnu istirahat halinde yüz hareketli değilken uygun estetik konumda kurgulayabilir. Halbuki burnumuz hareketlidir mimik hareketlerimiz öfkemize özelliklede gülmemizin biçimine nazaran konum değiştirir.

Eğer ameliyattan evvel burun ucu düşük ve gülerken burun ucu daha da düşüyorsa cerrah dinamik güçleri kesinlikle kırarak burnun hafızasını sıfırlamalıdır buna da dinamik rinoplasti denir. Burada dinamik güçler; burun alt kıkırdağı dış yanındaki aksesuar kıkırdaklar burun kanadı dış kısmını üst kaldıran kaslar, burun ucunu aşağı çeken dudakla burun ucu ortası kas, burun kemik iskeleti ve burun tabanı ortasında genetik olarak gelişen taban yapısıdır.

Gerekli olgularda cerrahi öncesi detaylı, titiz, profesyonel bir muayene ile bu dinamik güçler değerlendirilmeli ve gerekiyorsa burun hafızası dinamik rinoplasti ile sıfırlanmalıdır. Gerekli kas kesileri, kıkırdak ayırmaları kesinlikle yapılmalı cerrah bunları yapmaktan imtina etmemelidir.

Eğer sizin de burun ucunuz düşük ve bundan rahatsızsanız bu durum gülerken daha da kötüleşiyorsa kesinlikle bu durumun patofisyolojisine hakim bir cerrah tarafından detaylı bir muayene ve bilgilendirme almalısınız.

Başa dön tuşu