Çocuklarda Göğüs Ağrısı

Çocuklarda göğüs ağrıları epey sık olup, baş ve karın ağrılarından sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Çocuk kardiyoloji kliniklerine sevk edilme nedenleri ortasında da göğüs ağrısı ön sıralarda bulunmaktadır.

Çocuklarda Göğüs Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda göğüs ağrısı birçok nedene bağlı olarak görülebilir. Göğüs duvarını oluşturan deri, kas ve iskelet sistemleri, teneffüs sistemi, sindirim sistemi ve kalp-damar sistemlerine ilişkin çeşitli nedenlerin yanı sıra psikojenik etkenler de göğüs ağrısına neden olabilmektedirler.

Bunların içinde göğüs ağrısına yol açan en sık neden kas-iskelet sistemine ait nedenlerdir. Yumuşak dokulara olan travmalar, antrenman ile kasların spazmı ve gerilmesi, göğüs duvarındaki enfeksiyonlar bunların başlıcalarıdır.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından reflü, gastrit, ülser, özofajit (yemek borusu iltihabı) üzere durumlar da göğüs ağrısı formunda kendini gösterebilir. Ağrı yemeklerle ilişikili olabilir ve daha çok göğüs kemiğinin altında yanma halinde kendini gösterebilir.

Solunum sistemi hastalıklarından astım, bronşit, zatürre, akciğer zarı iltihapları üzere durumlar göğüs ağrısına yol açabilir.

Sınav gerilimi, aile yahut arkadaşlar ortasında olan problemler, anksiyete ve depresyon üzere durumlar göğüs ağrısına yol açan psikolojik nedenlerdir.

Çocuklarda bilhassa ergenlik periyodunda, apansız ortaya çıkan, batıcı , nefes almakla şiddeti artan, kısa müddette resen geçip sonra tekrarlayabilen göğüs ağrıları sık olarak görülebilmektedir. Bu tıp ağrılara “Prekordial catch sendromu” (masum göğüs ağrısı) denilmektedir. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu ağrılar çocuklarda bir komplikasyona yol açmaz ve vakitle azalırlar.

Kız çocuklarında ergenlik ve adet devirlerinde meme dokusunda olan değişiklikler ve enfeksiyonlar da göğüs ağrısına yol açabilir.

Çocuklardaki göğüs ağrılarının bir kısmında rastgele bir neden bulunamamaktadır (idiyopatik göğüs ağrıları). Bu tip göğüs ağrıları ekseriyetle değerli bir sıkıntıya yol açmadan geçmektedir.

Başa dön tuşu