Çocuklarda Ateş Takibi

Ateşli nöbet geçiren çocuklar için birinci teklif, hasta oldukları hissedildiğinde, ateşlendiklerinde ateşlerini ölçmek, gerekli görülürse ateş düşürücü ilaç verip, üzerindekileri inceltmek olmalıdır. Ateş düşürücü ilacın tesirinin 1 saatten evvel başlamayacağı ve tam tesirinin ise 3-4 saatin sonunda ortaya çıkacağı bilinerek telaşlanmamalıdır. Ateş düşürücü verdikten sonra şayet ateş 38.5-39 civarına ulaşıyorsa ılık suyla bedenine kompres yapmak ateşin düşmesine yardımcı olacaktır. Ateşi yüksek olan çocuğun su kaybının fazla olacağı, iştahının azalacağı akılda tutularak bol sıvı verilmeye çalışılmalı, yemek için ısrarcı olunmamalıdır.

Çocukların beden ısıları 37.2 dereceye kadar olağan kabul edilir. Bunun üzerindeki ölçümlerde ateşli olduğunu düşünerek yakın takibi gerekir. Lakin en ufak ateşlenme durumunda kaygıya kapılmak da hakikat değildir. Her anne ve babanın, bakıcının ateş ölçümü konusunda bilgili olması gerekir.

Çocukların ateşi, dijital derece ile koltuk altından, makattan, ağızdan yahut özel aygıtlarla alından ve kulaktan ölçülebilir. Koltuk altlından ateş ölçmek için dijital ateş ölçer kullanılabilir. Ağızdan dijital ateş ölçer ile ateş ölçmek, uyumlu kelam dinleyen çocuklar için kolay bir prosedür olabilir.

Bebeklerde koltuk altı ölçümü biraz zordur, makat ateşini ölçmek hem daha kolay hem de daha muteberdir.

Kulaktan ateş ölçümü de kolay bir yol olmakla birlikte,hastanın kulağı üst ve dışa çekildikten sonra aygıtın ucu kulak yoluna yerleştirilerek düğmesine basılmalıdır.

Alından ateş ölçmenin sağlam olmadığını düşünüyorum, çünkü soğukla temas etmesi, ateş nedeniyle terleme yahut yüzünün yıkanması nedeniyle alından ölçülen ateş düşük çıkabilir ve yüksek ateşin varlığı gözden kaçabilir.

Ateşli nöbetler (febril konvulsiyon) beden ısısının 38.5 derece ve üzerine çıktığı durumlarda görülmektedir. Fakat biraz ateşlendi diye telaşlanmak gerçek olmaz. Çünkü ateşin yükselmesi bedende gelişen esirgeyici olayların da bir göstergesi olduğu için; hastanın genel durumu güzelse, ağızdan hoş sıvı alıyorsa telaşlanmadan ateş takibi yapmak uygun olur.  

Şunu da unutmamak gerekir ki,  iki yaşın altındaki çocuklarda yüksek ateşli bir enfeksiyon geliştiğinde sebebinin belirlenmesi ve tedavisi için tabibin görmesi uygun olur, bu yaş çocuklarda önemli hastalıkların belirtileri tam olarak görülmeyebilir.

Başa dön tuşu