BURUN POLİPLERİ ( NAZAL POLİPOZİS )

Burun polipleri sinüs boşluklarından kaynaklanan, tüm sinüsleri ve burun pasajını dolduran et dokularıdır. Bu etler tıpkı bir üzüm salkımı üzere sinüs boşluklarından burun içine sarkarlar. Poliplerin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Lakin alerjisi olan bireylerde daha sık görülmektedir. Hastalarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve koku alamama şikayetleri ön plandadır. Bu hastalarda tekrarlayan sinüzit atakları görülür. Polipler burun içini doldurdukça hastalar nefes alamaz hale gelir. Bir mühlet sonra koku alamaz olurlar. Ömür kaliteleri çok bozulur.

Burun poliplerinin bir kısmı kronik sinüzite bağlı olarak gelişirler ve cerrahi tedavi sonrasında nüks etme oranı çok azdır. Bir kısmı ise sebebi belirli olmayan ve yaygın polipozis dediğimiz tablo ile seyreder. Bu hastalarda cerrahi sonrasında tekrarlama oranı daha yüksektir.

BURUN POLİPLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR

Burun poliplerinin tedavisinde en aktif ilaç kortizonlardır. Kortizon ağız yoluyla, enjeksiyon yoluyla ya da burun spreyi halinde kullanılabilir. Hastada akut enfeksiyon bulguları varsa antibiyotik kullanımı gerekebilir. İlaç tedavisine karşın düzelme olmazsa endoskopik sinüs cerrahisi tekniği ile poliplerin temizlenmesi gerekir. 

Başa dön tuşu