Burun Kanaması

Burundan kanama çok sık görülen bir durumdur. Toplumda %60 oranlarında görülür. Pek birçok zaten durur. Çok az bir kısmı için hastaneye, tabibe başvurmak gerekir.

Çok hafif dahi olsa, burun kanaması kişiyi ve etrafındakileri çok huzursuz eder. Kan görmek, etrafa kan damlalarının saçılması çok kimse için çok rahatsız edici, ürkütücü, hatta baygınlıklara yol açacak boyuttadır.

Burun kanamalarının çok büyük bir kısmı burnun ön kısımlarından, ortadaki bölmeden kaynaklanır. Bu kanamalar birden fazla defa kısa müddetli ve daha hafif oldukları üzere, burna basmakla ya da küçük tampon uygulamaları ile de durdurulabilir.

Bazı kanamalarsa kolay durdurulamazlar. Bu tıp kanamalarda doktorların müdahaleleri değişik tekniklerle olabilir: tampon, damardan kateterlerle odağın bulunup tıkanması, ya da ameliyat.

Burun kanamalarında lokal ve sistemik nedenler ortasında ayrım yapılması kıymet kazanır. Lokal nedenler burun içinde yüzeysel yaralar, ki bunların “damar çatlaması” olarak anılageldiklerini görürüz, iltihaplanmalar, sinüzit ve nadiren de tümörler olabilir. Sistemik nedenlerse kanamapıhtılaşma bozuklukları, yüksek tansiyon ve birtakım damar hastalıklarıdır

Başa dön tuşu