Burun Kanamaları

Burun kanaması KBB alanındaki en çok görülen şikayetlerden biridir. Çabucak herkes hayatında bir defada olsa burun kanaması geçirmiştir. Çoklukla kolay nedenlere bağlı ve kolay kolay durdurulan bir durum olmasına karşın bazen sebebi çok önemli olup hayatı tehdit eden şiddette kanamalar olabilir.

Burun Neden Sık Kanar?
Burun içi hayli ağır ve yüzeyel damarlar içerir. Bilhassa burun boşluğunu ikiye ayıran bölmenin ön kısmı buruna gelen damarların birbiriyle birleştiği ve bu damarların hayli yüzeyel olduğu bir kısımdır. Bilhassa çocuklarda bu kısım hiç bir tesir olmadan bile kanayabilir. Burun boşluğunun her iki kenarında bulunan ve konka ismi verilen etlerde damar açısından çok zengindir ve birtakım kanamaların sebebidir.

Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir?
Burun kanaması hem buruna ilişkin sebeplere (lokal sebepler) hemde burun dışındaki sorunlara (genel sebepler) bağlı olarak gelişir.

Lokal Sebepler:
-Burun içi iltihapları

-Sinüzit
-Buruna gelen darbeler
-Çocukların burun karıştırmaları
-Buruna sokulan yabancı cisimler
-Burun içi ve sinüs tümörleri
-Burunda kemik eğriliği (septum deviasyonu)
-Allerjik rinit

Genel Sebepler:
-Hipertansiyon
-Kan Hastalıkları (Kanama-pıhtılaşma bozuklukları,lösemi vs.)
-Barsak Parazitleri

Hangi Tetkiklerin Yapılması Gerekir?

Özellikle şiddetli burun kanamalarında ekseriyetle birinci yapılan iş, sebebine bakılmaksızın kanamanın durdurulmasıdır. Kanama durdurulduktan sonra sebebi konusunda birtakım araştırmalar yapılmalıdır. Sebebin araştırılmasında yapılması gereken birinci şey hastanın muayenesidir. Birçok sefer muayene ile sebep anlaşılır. Şüphelenilen sebebe nazaran yapılabilecek tetkikler şunlardır
-Tansiyon ölçülmesi
-Sinüzit sinemalarının çekilmesi (normal sinemalar ya da tomografi)
-Barsak paraziti araştırılması
-Kanama-Pıhtılaşma testleri
-Kan hastalıkları ile ilgili testler
Bu testler her vakit her hastaya uygulanmaz. Tabibin şüphelendiği sebebe nazaran bir kısmı yapılarak sebep bulunmaya çalışılır.

Nasıl Tedavi Edilir?
Birçok burun kanaması zaten ya da hastanın burun ucunu tutması ve soğuk uygulaması ile durur. Fakat bu formda durmayan kanamalar hekim müdahelesini gerektirir. Kanamayı durdurmak için yapılabilecek müdaheleler şunlardır:

-Damarın Yakılması:
Hafif derecedeki sık tekrarlayan kanamalar için kullanılır. Burun bölmesinin ön kısmındaki damar ağına kimyasal unsurlar uygulanarak kanamanın önlenilmesine çalışılır. Her iki tarafa uygulandığında yahut çok kimyasal unsur uygulandığında burun bölmesinin delinmesi riski vardır.

-Tampon Konulması:
Sık uygulanan bir tedavi usulüdür. Burun ucunun tutulması ya da soğuk uygulama ile durdurulamayan kanamalarda kullanılır. Burun boşluğuna konan tampon kanayan damar üzerine baskı yaparak kanamayı durdurur.

Tampon olarak antibiyotikli kremler sürülmüş gazlı bez kulanılabileceği üzere, ortasında hastanın nefes almasını sağlayacak borunun bulunduğu daha konforlu tamponlar da kullanılabilir. Tamponlar çoklukla 48 saat kalarak çıkarılır.

Daha uzun mühlet kalması bazen sorun infeksiyonlara yol açabilir. Tampon mühletince hastaya antibiyotik verilmesi ihmal edilmemelidir. Bazen burun kanamasının kaynağı burnun art kısımlarıdır ve önden konan tamponlarla durdurulamaz. Bu durumda art (posteriör) tampon denen ve ağız içinden sokularak burnun art kısmına yerleştirilen tampon kullanılır.

Damarların Bağlanması:
Bu süreç bir ameliyattır ve hastanın hayatını tehdit edecek şiddette olan ve tampon konmasıyla durmayan kanamalarda kullanılır. Kanamanın yerine nazaran belirlenen damar bazen sinüs içinden bazen de boyun açılarak bağlanır. Hastaya yapılan müdaheleler esnasında hastanın rahatlatılması değerli yer meblağ. Bilhassa yaşlı ve hipertansiyonlu hastalarda bu gayeyle hastaya diazem ya da başka sakinleştirici ilaçların verilmesi gerekebilir.

Burnum Kanadığında Konutta Ne Yapabilirim?
Birçok defa hastanın kendi uyguladığı teknikler kanamayı durdurabilir. Hastanın birinci yapması gereken şey burun ucunu sıkıca tutarak başın öne hakikat eğilmesidir.

Eğer baş geriye hakikat eğilirse kanın genizden boğaza gitme ihtimali artar. Burun üzerine soğuk uygulaması da yararlıdır. Hatta hasta burun ön kısmına tampon vazifesini üstlenecek bir gazlı bez de koyabilir.

Ancak hastanın kendi uyguladığı yollar kanamayı durdursa da kesinlikle uygun vakitte bir KBB uzmanına muayene olmalıdır.

Başa dön tuşu