Burnumuzun En Önemli Noktası

Burun, nefes almamızda birinci giriş noktası olması prestiji ile en kıymetli organdır.

Hava yolunun giriş kanalını oluşturur. Hava buradan geçerken ısınır ve nemlenerek akciğerlere pak olarak ulaşır. En dar noktası da başlangıcı olan burun deliklerinin olduğu yerdir. Hava bu en dar noktadan geçerek akciğerlere ulaşan seyahatine başlar. Burun delikleri altta kemik, ortada septum kıkırdağı ve üstte burun tipini oluşturan alar kıkırdaklardan meydana gelen üçgen bir yapıdadır. Bu yapının özelliği sert dokulardan oluşması ve gereğince hava girmesine elverişli olmasıdır. Burada oluşacak rastgele bir daralma burundan nefes almayı olanaksız hale getirir. Burun deliklerinin kıkırdak kemik üzere sert dokulardan oluşmasının bir öteki sebebi de hava hareketlerindeki fizik kanunlarıdır. Bu prensibin ismi Bernoulli Kanunu‘dur.

Bu kanuna nazaran; Bir yerden başkasına hareket eden havanın suratı basıncı ile karşıt orantılıdır. Yani hızlanan havanın basıncı düşer. Bu temel prensip uçakların havalanmasını ve havada hareket edebilmesini sağlar. Velhasıl o dev uçakları uçuran bu kanundur.

Peki bunun burun deliklerimiz ile ne alakası vardır?

Burun deliklerinin anatomik yapısının sert dokulardan oluştuğunu belirtmiştim. Burunun en dar yeri olan deliklerden geçen havanın suratı başka yerlere nazaran yüksek olacaktır. Dolayısı ile hava geçerken basıncı düşecektir. Burada oluşacak negatif basınç yumuşak dokuları kendine çekerek deliğin uygunca daralmasınına neden olur. Bu da havanın geçişini zorlaştırarak burun tıkanıklığa yol açaçaktır. Olağan bir burunda deviasyon, burun eti büyümesi üzere anatomik bozukluklar yoksa bu tesir çok ortaya çıkmaz ve hissedilmez.

Ya da bu üzere nedenler ile burun ameliyatı yapılmış ve hava yolunu açmak için buradaki kemik ve kıkırdak dokular gereğinden fazla alınmışsa Bernoulli Kanunu’na devreye girdiği burun tıkanıklığı şikayetlerimiz başlayacaktır. Bu şikayetleri en çok burun estetiği ameliyatlarından sonra görmekteyim. Bu yüzden burun estetiği yaparken en çok dikkat ettiğim nokta burun deliklerinin fizyolojik yapısıdır. Burun deliklerinde oluşacak daralma ya da kıkırdak kemik üzere sert dokuların kaybı ile oluşacak kollaps burun tıkanıklığına neden olacaktır.

Bu cerrahiyi yapan tabiplere tavsiyem her vakit tercihlerini fizyolojiyi müdafaaya yönelik kullanmaları ve Bernoulli Kanunu‘nu asla unutmamalarıdır.

Başa dön tuşu