Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Faset sendromu olarakta bilinen boyun kireçlenmesi toplumumuzda sık görülmektedir. Boyun kireçlenmesi tedavisinden evvel, boyun kireçlenmesi nedir sorusunu cevaplayalım. Boynumuzda 7 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler, faset eklem ismini verdiğimiz eklemler aracılığıyla birbirine bağlanır. Omurun gerisinde yer alan faset eklemler, omurganın esnek hareket etmesini sağlar.

En büyük nedeni ilerleyen yaş olan faset sendromu, bedenen çalışan, ağır yük taşıyan genç insanlarda da görülebilmektedir. Yaşla ve çok yüklenmeyle bu eklemlerde dejenerasyon (yıpranma) başlamakta, boyun ağrısına sebep olmakta ve uygun tedavi almayanlarda hastalık ilerleyerek seyretmektedir. Sabah tutukluğu, geriye yaslanmakla artan ağrı formunda kendini gösterir. Boyun kireçlenmesi hastalarının ağrıdan ötürü hareketleri kısıtlanmakta, hareketsizlik ise bu dejenerasyon sürecini daha da hızlandırmakta, yani hasta bir kısır döngüye girmiş olmaktadır.

Faset sendromu olarakta bilinen boyun kireçlenmesi toplumumuzda sık görülmektedir.Boyun kireçlenmesi tedavisinden evvel, boyun kireçlenmesi nedir sorusunucevaplayalım. Boynumuzda 7 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler, faset eklem ismini verdiğimiz eklemler aracılığıyla birbirine bağlanır. Omurun gerisinde yer alan faset eklemler, omurganın esnek hareket etmesini sağlar.

En büyük nedeni ilerleyen yaş olan faset sendromu, bedenen çalışan, ağır yük taşıyan genç insanlarda da görülebilmektedir. Yaşla ve çok yüklenmeyle bu eklemlerde dejenerasyon (yıpranma) başlamakta, boyun ağrısına sebep olmakta ve uygun tedavi almayanlarda hastalık ilerleyerek seyretmektedir. Sabah tutukluğu, geriye yaslanmakla artan ağrı biçiminde kendini gösterir. Boyun kireçlenmesi hastalarının ağrıdan ötürü hareketleri kısıtlanmakta, hareketsizlik ise bu dejenerasyon sürecini daha da hızlandırmakta, yani hasta bir kısır döngüye girmiş olmaktadır.

Merkezimizde,boyun kireçlenmesi tedavisine bu bilimsel perspektif ışığında yaklaşılmaktadır. Öncelikli olarak hastanın ağrısını dindirmek, tedavinin birinci basamağıdır. Bunu gerçekleştirmek için kullanılan en tesirli bilimsel metot, servikal faset eklem denervasyonu dur.Boyun kireçlenmesi tedavisinde ikinci basamak ise,en az birinci basamak kadar kıymetli olan, tedavi sonrası verilecek hasta eğitimidir. Hastaya uygun bir antrenman programı verilmeli, sağlıklı bir omurga için yapılması ve kaçınılması gereken davranışlar öğretilmelidir.

SERVİKAL FASET EKLEM DENERVASYONU

Boyun kireçlenmesi tedavisinde hala dünyada uygulanmakta olan en tesirli usuldür. Medial kısım faset eklemlerinden kaynaklanan ağrıyı ileten, ağrıyı hissetmemizi sağlayan sinirdir. Faset eklem enjeksiyonuolumlu sonuç vermiş hastalardauygulanan faset eklem denervasyonu, bilgisayar denetimli bir aygıt aracılığıyla medial kollara denetimli bir ısı uygulayarak, hudut iletiminin kesilmesi aslına dayanan bir tedavi metodudur. Süreç görüntüleme teknikleri altında yapılır. Ağrıyı taşıyan hudut iletiminin kesilmesiyle hasta tedaviden sonra faset eklemlerden kaynaklanan ağrıyı artık hissetmez.

İşlem, öncesinde önemli bir hazırlık gerektirmez. Süreç lokal anesteziyle olur ve süreç mühleti 20-25 dakikadır. Hastalar süreç sonrası yaklaşık 30 dakikalık bir müşahededen sonra meskenlerine gönderilmekte ve iki gün dinlenmeleri önerilmektedir. Yan tesirleri çok seyrektir. Kanama, hudut hasarı üzere önemli sıkıntılara neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Enfeksiyon ise epey seçkin görülen bir durumdur.

Merkezimizde, boyun kireçlenmesi tedavisine bu bilimsel perspektif ışığında yaklaşılmaktadır. Öncelikli olarak hastanın ağrısını dindirmek, tedavinin birinci basamağıdır. Bunu gerçekleştirmek için kullanılan en tesirli bilimsel formül, servikal faset eklem denervasyonu dur. Boyun kireçlenmesi tedavisinde ikinci basamak ise,en az birinci basamak kadar kıymetli olan, tedavi sonrası verilecek hasta eğitimidir. Hastaya uygun bir idman programı verilmeli, sağlıklı bir omurga için yapılması ve kaçınılması gereken davranışlar öğretilmelidir.

SERVİKAL FASET EKLEM DENERVASYONU

Boyun kireçlenmesi tedavisinde hala dünyada uygulanmakta olan en tesirli metottur. Medial kısım faset eklemlerinden kaynaklanan ağrıyı ileten, ağrıyı hissetmemizi sağlayan sinirdir. Faset eklem enjeksiyonu olumlu sonuç vermiş hastalarda uygulanan faset eklem denervasyonu, bilgisayar denetimli bir aygıt aracılığıyla medial kollara denetimli bir ısı uygulayarak, hudut iletiminin kesilmesi aslına dayanan bir tedavi metodudur. Süreç görüntüleme prosedürleri altında yapılır. Ağrıyı taşıyan hudut iletiminin kesilmesiyle hasta tedaviden sonra faset eklemlerden kaynaklanan ağrıyı artık hissetmez.

İşlem, öncesinde önemli bir hazırlık gerektirmez. Süreç lokal anesteziyle olur ve süreç mühleti 20-25 dakikadır. Hastalar süreç sonrası yaklaşık 30 dakikalık bir müşahededen sonra konutlarına gönderilmekte ve iki gün dinlenmeleri önerilmektedir. Yan tesirleri çok seyrektir.   Kanama, hudut hasarı üzere önemli problemlere neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Enfeksiyon ise epeyce seçkin görülen bir durumdur.

Başa dön tuşu