Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası

  • Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Boyun fıtığı ameliyatından sonra boynunuzdaki yaranıza en az üç gün kesinlikle hiç su değmemesine dikkat etmelisiniz. Günümüzde ekseriyetle yaralar kapalı dikişle kapatıldığı için, bu müddetin sonunda pansumanınızı çıkarıp atabilir ve banyonuzu yapabilirsiniz. Fakat şayet dikişlerinizi aldırmanız gerektiği söylendiyse, bu takdirde beşinci gün dikişlerinizi aldırmanız lakin bu müddet boyunca yaranızın pansuman ile örtülü olması gerekecektir.

İlk haftayı daha çok mesken içinde ve ekseriyetle istirahat ederek geçirmeniz uygun olacaktır; birinci haftadan sonra aralıklı olmak kaydıyla meskenden çıkıp dolaşabilir, hatta uzun periyodik olmamak kaydıyla işe bile gidebilirsiniz. Bir ay dolduğunda, işinize yahut meskeninize yakın bir merkezde; tekrar tam bir ay müddetle olacak halde fizik tedaviye başlayacaksınız. Fizik tedavi müddetinde size öğretecekleri hareketleri ise bundan sonra hayatınızın bir kesimi haline getireceksiniz.

Fizik Tedavi bittikten sonra, bir ay boyunca daha antrenman akabinde; yani üçüncü ayın sonunda spor salonuna üye olup ağır sporlarla uğraşabilir ve ağır işlerinize geri dönebilirsiniz. Ameliyat sonrasında size verilen ağrı kesici, kas gevşetici ve antibiyotiklerinizi, cerrahınızın size önereceği mühlet boyunca kullanıp sonra bırakacaksınız.

Unutmayın ki ameliyatı, ilaçlardan kurtulup kaliteli bir yaşama ulaşmak için oldunuz.

Boyun için özel olarak üretilmiş bir yastık kullanın, bunların bayan ve erkek uzunlukları vardır. Kanepede filan yatmayın. Otururken de koltukta değil, sandalyede; yani geriye kaykılmadan oturun. Bir araçta şoför yahut yolcu iken, koltuğunuzun üst kısmındaki baş takviyesini sürekli başınızın ardına değecek formda ayarlayın ve bu ikazımızı tüm ömrünüz boyunca dikkate alın.

Boynunuzu soğuktan koruyun. İstikrarsız ve zorlayıcı hareketler yapmayın; mesela çok ağır objeleri kaldırmayın ve tek elinizde yük taşımayın. Şayet size aşikâr bir mühlet boyunluk kullanmanız söylendi ise, bu müddet içinde boyunluğunuzu otururken ve ayakta iken asla çıkarmayınız fakat natürel ki bu boyunluğu size önerilen müddetten fazla da kullanmayın sakın.

Tabii ki tüm bu okuduklarınız, cerrahınız size tersine bir şey söylemedi ise geçerlidir.

Başa dön tuşu