Bel ve Boyun Ameliyatı Sonrası

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası: Bel fıtığı ameliyatından sonra belinizdeki yaranıza en az 5 gün kesinlikle hiç su değmemesine dikkat etmelisiniz. Günümüzde çoklukla yaralar bilinmeyen dikişle kapatıldığı için, bu müddetin sonunda pansumanınızı çıkarıp atabilir ve banyonuzu yapabilirsiniz. Fakat şayet dikişlerinizi aldırmanız gerektiği söylendiyse, bu takdirde 7. gün dikişlerinizi aldırmanız lakin bu müddet boyunca yaranızın pansuman ile örtülü olması gerekecektir.

İlk haftayı daha çok konut içinde ve çoklukla yatakta istirahat ederek geçirmeniz uygun olacaktır; birinci haftadan sonra aralıklı olmak kaydıyla konuttan çıkıp dolaşabilir, hatta uzun müddetli olmamak kaydıyla işe bile gidebilirsiniz. Bir ay dolduğunda, işinize yahut konutunuza yakın bir merkezde; 1 ay mühletle olacak biçimde fizik tedaviye başlayacaksınız. Fizik tedavi müddetinde size öğretecekleri hareketleri ise bundan sonra hayatınızın bir kesimi hale getireceksiniz.

Fizik Tedavi bittikten sonra, 1 ay boyunca da idman yapıp daha sonra; yani 3 ay sonunda bir spor salonuna üye olup ağır sporlarla uğraşabilir ve ağır işlerinize geri dönebilirsiniz. Ameliyat sonrasında size verilen ağrı kesici, kas gevşetici ve antibiyotiklerinizi, cerrahınızın size önereceği mühlet boyunca kullanıp sonra bırakacaksınız. Unutmayın ki ameliyatı, ilaçlardan da kurtulup kaliteli bir yaşama ulaşmak için oldunuz.

Sert bir yatakta yatın, yani yerde yahut sert bir tahtanın filan üzerinde değil; sıradan bir hazır yaylı yatağın üzerinde. Kanepede filan yatmayın. Yatağınızı 8 yılda bir değiştirin. Alaturka tuvalet kullanmayın, sürekli klozete oturun. Şayet alaturka tuvaletten vazgeçmek sizin için olanaksızsa, o vakit yeni tasarlanan alçak oturumlu klozetlerden edinin. Otururken de koltukta değil, sandalyede; yani geriye kaykılmadan oturun.

Belinizi soğuktan koruyun. İstikrarsız ve zorlayıcı hareketler yapmayın; mesela çok ağır objeleri kaldırmayın ve tek elinizde yük taşımayın. Uygun olmayan biçimlerde uzun mühlet oturmayın. Şayet size belirli bir mühlet korse kullanmanız söylendi ise, bu müddet içinde korsenizi otururken ve ayakta iken asla çıkarmayınız fakat korsenizi asla size önerilen mühletten fazla da kullanmayın.

Tabii ki tüm bu okuduklarınız, cerrahınız size bilakis bir şey söylemedi ise geçerlidir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası: Boyun fıtığı ameliyatından sonra boynunuzdaki yaranıza en az 3 gün kesinlikle hiç su değmemesine dikkat etmelisiniz. Günümüzde ekseriyetle yaralar saklı dikişle kapatıldığı için, bu müddetin sonunda pansumanınızı çıkarıp atabilir ve banyonuzu yapabilirsiniz. Lakin şayet dikişlerinizi aldırmanız gerektiği söylendiyse, bu takdirde 5. gün dikişlerinizi aldırmanız ancak bu mühlet boyunca yaranızın pansuman ile örtülü olması gerekecektir.

İlk haftayı daha çok konut içinde ve çoklukla yatakta istirahat ederek geçirmeniz uygun olacaktır; birinci haftadan sonra aralıklı olmak kaydıyla konuttan çıkıp dolaşabilir, hatta uzun müddetli olmamak kaydıyla işe bile gidebilirsiniz. Bir ay dolduğunda, işinize yahut konutunuza yakın bir merkezde; 1 ay müddetle olacak biçimde fizik tedaviye başlayacaksınız. Fizik tedavi müddetinde size öğretecekleri hareketleri ise bundan sonra hayatınızın bir kesimi hale getireceksiniz.

Fizik Tedavi bittikten sonra, 1 ay boyunca da idman yapıp daha sonra; yani 3 ay sonunda bir spor salonuna üye olup ağır sporlarla uğraşabilir ve ağır işlerinize geri dönebilirsiniz. Ameliyat sonrasında size verilen ağrı kesici, kas gevşetici ve antibiyotiklerinizi, cerrahınızın size önereceği mühlet boyunca kullanıp sonra bırakacaksınız. Unutmayın ki ameliyatı, ilaçlardan da kurtulup kaliteli bir yaşama ulaşmak için oldunuz.

Sert bir yatakta yatın, yani yerde yahut sert bir tahtanın filan üzerinde değil; sıradan bir hazır yaylı yatağın üzerinde. Ortopedik bir boyun yastığı kullanın. Kanepede filan yatmayın. Otururken de koltukta değil, sandalyede; yani geriye kaykılmadan oturun. Bir araçta şoför yahut yolcu iken, koltuğunuzun üst kısmındaki baş takviyesini hep başınızın gerisine değecek formda ayarlayın.

Boynunuzu soğuktan koruyun. İstikrarsız ve zorlayıcı hareketler yapmayın; mesela çok ağır objeleri kaldırmayın ve tek elinizde yük taşımayın. Uygun olmayan formlarda uzun mühlet oturmayın. Şayet size muhakkak bir mühlet boyunluk kullanmanız söylendi ise, bu mühlet içinde korsenizi otururken ve ayakta iken asla çıkarmayınız lakin korsenizi asla size önerilen mühletten fazla da kullanmayın.

Tabii ki tüm bu okuduklarınız, cerrahınız size tersine bir şey söylemedi ise geçerlidir.

Başa dön tuşu