Bel Kayması

Bel kayması bir omurganın oburu üzerinde yer değiştirmesidir. Böylelikle omurilik ve sonlarda sıkışma, iki omurga ortasındaki kıkırdak dokuda dejenerasyon olur. Omurga istikrarı bozulur. Evvelce bel ağrısı olur daha sonra buna bacak ağrısı da eklenir.

Bel kaymasının nedenleri:
– Omurgada pars interartikülaris dediğimiz kemik yapının kırılması ile olur (istmik spondilolistezis). Mikrotravmalar sonucu kırılabilir. Bel ve karın kaslarının zayıf olması sonucunda bütün yükün omurgaya yansıması, çok kilo, ağır kaldırma mikro travmalara yol açar.
– Yaşlılığa bağlı olabilir (dejeneratif spondilolistezis)
– Bel ameliyatında omurganın stabilitesi bozulmuşsa daha sonra bel kayması olabilir (Iatrojenik spondilolistezis)
– Travmatik

Bel kayması çok farklı biçimlerde olabilir. Kaymanın durumuna, hastanın muayene bulgularına nazaran tedaviye karar verilir. Hangi hastalarda cerrahi gerekir? Ayak yahut bacağında kuvvet kaybı başlamış ve ilerliyorsa, idrarını ve büyük abdestini tutamıyorsa bunlar cerrahidir. Ağrı, bir cerrahi nedendir. Lakin tabip ve hastanın buna birlikte karar vermesi gerekir. Şayet ağrı uzun müddettir varsa (3 ay ve üzeri) o vakit ağrı nöropatik karekter kazanabilir. Bu durumda yapılan ameliyat çok yüz güldürücü olmayabilir. Hastanın ameliyattan sonra takibi ve altıncı haftadan sonra karın ve sırt kaslarını güçlendirici antrenmanlara başlaması, fizik tedavi önerilir.

Başa dön tuşu